Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Naprawa auta z ubezpieczenia – gotówkowo czy bezgotówkowo?

Data publikacji: Autor: Paweł Puzio

Naprawa auta z ubezpieczenia – gotówkowo czy bezgotówkowo?


fot. Maciej Kaczanowski Decyzja o tym, w jaki sposób zostanie wypłacone odszkodowanie za uszkodzony w wypadku samochód, należy do kierowcy. Zależy od niej, czy pieniędzy od ubezpieczyciela wystarczy na naprawę auta.

Kierowca może wybrać między gotówkową i bezgotówkową likwidacją szkody. W przypadku tej pierwszej odszkodowanie jest wypłacane właścicielowi samochodu (np. z polisy OC sprawcy). Gdy kierowca zdecyduje się na formę bezgotówkową, jego auto jest naprawiane w warsztacie, który rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Oba sposoby wypłaty odszkodowania mają swoje wady i zalety.

Rozliczenie gotówkowe
Jest ono nazywane także metodą kosztorysową, bo wysokość odszkodowania jest wyznaczana w oparciu o kosztorys planowanych napraw. Likwidatorzy szkód z towarzystw ubezpieczeniowych zachęcają kierowców do korzystania z gotówkowej metody rozliczenia.

– Rozliczenie kosztorysowe to minimum formalności i najkrótszy czas od chwili zgłoszenia szkody do wypłaty odszkodowania – podkreśla Marcin Basiuk, dyrektor Departamentu Strategii Likwidacji Szkód TUiR WARTA.
Sprawy załatwiane są szybko, bo wysokość odszkodowania w wielu przypadkach jest ustalana podczas rozmowy telefonicznej z likwidatorem. Na kierowcą czyhają jednak pewne pułapki. Pierwszą jest VAT.

– Zawsze trzeba sprawdzić czy wycena według kosztorysu, przedstawiona przez ubezpieczyciela, zawiera także podatek VAT na części zamienne i usługi – radzi Waldemar Czerniak z Polskiego Związku Motorowego. Niektórzy ubezpieczyciele koszt podatku przerzucają na kierowcę. Drugą pułapką mogą się okazać ceny części zamiennych i robocizny, które podano w wycenie szkody. Kierowca musi przypilnować, żeby wyliczono je w oparciu o cennik autoryzowanej stacji obsługi, a nie niezależnego warsztatu, który ma umowę z ubezpieczycielem. – Koszty usługi w ASO i oryginalnych części są zawsze wyższe – dodaje Czerniak.

Zaletą metody kosztorysowej jest bardzo krótki czas likwidacji szkody, w wielu przypadkach wynoszący od 3 do 7 dni. Co ważne, gdy dojdzie do sporu z ubezpieczycielem dotyczącego wysokości odszkodowania wyliczonego metodą kosztorysową, przyjęcie od niego pieniędzy (tzw. kwoty bezspornej) nie zamyka drogi do dalszego dochodzenia swoich praw. Z gotówkowej formy rozliczeń korzystają zazwyczaj właściciele starszych pojazdów. - Po prostu, na stłuczce można zarobić, wykorzystując tanie zamienniki i usługi zaprzyjaźnionych mechaników – mówi Czerniak z PZM.

Rozliczenie bezgotówkowe
Ta forma wypłaty odszkodowania jest bardzo wygodna dla kierowcy. Musi tylko znaleźć warsztat, który ma umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. – Samochód trafia do warsztatu, który rozlicza się z ubezpieczycielem. Kierowca po sprawie odbiera naprawione auto – wyjaśnia Andrzej Pliszka z lubelskiego ASO Seata – firmy Euro Marketing.

Zalety tej formy likwidacji szkody są oczywiste – właściciel auta nie angażuje swojej gotówki, w większości przypadków nie musi się także martwić, czy kwota obliczona przez ubezpieczyciela pokryje koszty naprawy. Jest tak zwłaszcza, gdy odszkodowanie jest wypłacane z polisy OC sprawy. W przypadku, gdy korzystamy z naszego autocasco, trzeba uważać. W umowie z ubezpieczycielem może być zapis dotyczący amortyzacji samochodu, który obejmuje polisa. Wtedy odszkodowanie jest zmniejsza o określony procent wartości części, które będą wymieniane. – W tym przypadku ustalone odszkodowanie może nie wystarczyć na naprawę w najdroższym warsztacie na lokalnym rynku, ale w innym jak najbardziej tak – tłumaczy Marcin Basiuk.

Co wybrać?
Jeżeli jest to samochód w miarę nowy, maksymalnie pięcioletni i będzie naprawiany z OC sprawcy, lepiej wybrać bezgotówkową formę likwidacji szkody. Jeżeli jest to auto starsze, warto się zastanowić na formą kosztorysową i skorzystanie z solidnych zamienników oraz warsztatu niezależnego. Przed decyzją, gdzie i na jakich zasadach będziemy naprawiać auto, warto ceny w kilku serwisach, niekoniecznie autoryzowanych. Jest to szczególnie ważne przy kosztorysowej metodzie likwidacji szkody. Zawsze można też poprosić o pomoc w wyborze serwisu likwidatora z towarzystwa ubezpieczeniowego.

Lubimy gotówkę
Ponad 70 proc. likwidowanych szkód odbywa się w oparciu o rozliczenie kosztorysowe, tj. na podstawie wyceny kosztów naprawy pojazdu sporządzonej przez ubezpieczyciela. Są to szkody rozliczane gotówkowo – wypłata na konto lub w kasie.

Andrzej Plisza, ASO Seat – Euro Marketing
– W przypadku likwidacji szkód w nowych aut z polisy OC sprawcy, większość kierowców decyduje się na rozliczenie bezgotówkowe. Jest to wygodna i bezpieczna forma naprawy samochodu. Oryginalne części stosujemy nawet w ośmioletnich samochodach.

Waldemar Czerniak, Polski Związek Motorowy
– Odrębną kwestią jest sposób ustalenia wysokości odszkodowania. Ustalenie to może następować na drodze wyceny kosztów naprawy samochodu sporządzonej przez rzeczoznawcę lub w oparciu o faktury za wykonane usługi. W przypadku szkody całkowitej stosowana jest metoda różnicowa, określającą wartość rynkową auta przed szkodą z jego wartością po szkodzie.

Naprawa auta z ubezpieczenia – gotówkowo czy bezgotówkowo?


fot. Maciej Kaczanowski
 • Poprzednie zdjęcie
 • 1 / 1
 • Następne zdjęcie

Naprawa auta z ubezpieczenia – gotówkowo czy bezgotówkowo?


fot. Maciej Kaczanowski

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Enwir (gość)

  Aby naprawiać auta po kolizji bezgotówkowo, Warsztat nie musi mieć podpisanej umowy z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

 • Krzysztof (gość)

  A jaka jest podstawa prawna tego stwierdzenia? Jestem mocno zainteresowany tą formą naprawy. Dziękuje z góry.

 • bls (gość)

  Dokładnie Enwir ma racje. Firma ubezpieczeniowa nie może zmuszać właściciela pojazdu likwidującego szkodę z OC sprawcy do naprawy we wskazany przez niego warsztacie. To do właściciela samochodu należy decyzja gdzie to będzie robił. Może wybrać zarówno ASO jak i warsztat niezależny. Forma bezgotówkowa to nie tylko wygoda ale i pewność zastosowania części najwyższej jakości a nie pseudo zamienników o wątpliwej jakości. Tak naprawdę wszystko rozchodzi się o jakość naprawy jakiej oczekuje właściciel pojazdu. Oczywiście firma ubezpieczeniowa będzie zachęcać do rozliczenia kosztorysowego bo to jest w jej interesie - oszczędność pieniędzy.

 • borys (gość)

  Kolega ma rację. Także wybrałem wariant bezgotówkowy, warsztatowy, w którym to serwis naprawia samochód i rozlicza się z TU, bez mojego udziału. U mnie świetnie formalności załatwił serwis warszawski www.lakiernictwo-blacharstwo.waw.pl - jeśli szukasz kogoś sprawdzonego.

 • Roberto (gość)

  zanim ja dotarłem do kwestii naprawy auta, to miałem przejścia z samym odszkodowaniem, bo gość, który spowodował wypadek robił jakieś problemy. Na szczęście zgłosiłem się w poznaniu do xaltum i pomogli mi to rozwiązać po mojej myśli.

 • motorowy (gość)

  Również korzystałem z xaltum. Bardzo szybko dostałem odszkodowanie, załatwili wszystko bez jakiegokolwiek problemu ze sprawcą wypadku.

 • Rafał (gość)

  O tak! Xaltum naprawdę super sobie radzi z problemami. Sam też z nich korzystam i nigdy żadnego problemu nie miałem

 • Senior (gość)

  Również korzystałem z naprawy bezgotówkowej w ASO SKODA ,samochód odbierałem odrobiony jak z salonu.

 • Piotr (gość)

  Polecam Wam różnież fajny artykuł w tej samej tematyce: http://kazauto.pl/aktualnosci/naprawa-samochodu-z-ac/

 • Iwona (gość)

  U mnie wszystkim zajęło się EuCOcar i po kłopocie. Dali mi nawet auto zastępcze.

 • Marcin (gość)

  W moim przypadku szkodą OC zajął się warsztat w okolicach Warszawy, wszystko było w pożądku a do momentu dostania naprawionego samochodu miałem auto zastępcze, nic nie musiałem robić :) mają nawet facebook https://www.facebook.com/asolakiernictwo/?ref=aymt_homepage_panel

 • Ania (gość)

  Mam problem, bo właśnie wybralam formę bezgotówkową, odebrałam auto po naprawie 2 mce temu i dostaję pismo od firmy ubezpieczeniowej ze mam zwrócić cześć pieniędzy, którą wyplacili dla zakładu lakierniczego, może ktoś miał taki problem

 • Bartek_78_Op (gość)

  Ania spróbuj skontaktować się z http://odszkodowaniamotoryzacyjne.pl/ - napisz do nich, a na pewno pomoga Ci w twoim problemie. Ja kiedys mialem problem, napisałem i szybko dostałem wiadomosc zwrotna:)

 • tadek (gość)

  Jak naprawa powypadkowa, to najlepiej wybrać opcję rozliczenia bezgotówkowego i zlecić likwidację szkody warsztatowi, który naprawia samochód. Serwis zajmie się formalnościami z ubezpieczycielem, a my dostaniem samochód zastępczy. Przynajmniej ta procedura wyglądała tak w moim przypadku, gdy likwidacją szkody zajął się warsztat warszawski www.sztukalakierowania.pl

 • sia (gość)

  Moim zdaniem takie rzeczy powinny odbywać się tak jak osoba poszkodowana sobie życzy. Nawet jak samochodu nie naprawi, to to będzie tylko jej jego sprawa. Ja z każdą szkodą i usterką jeżdżę tylko do autoryzowanego serwisu

 • eliza (gość)

  EuCOcar ma fajną opcję. Bierze się od nich auto zastępcze z oc sprawcy, a oni w tym czasie naprawiają nasze auto i rozliczają się za całość z ubezpieczycielem.

 • kaczors (gość)

  Rozliczenia gotówkowe masz w Unique Service Partner. Na czas trwania naprawy dostajesz samochód zastępczy. Obsługują naszą firmę w tym temacie całościowo - od momentu stłuczki i załatwienia auta zastępczego, przez oględziny, naprawę, wyciągnięcie adekwatnej kwoty od ubezpieczyciela. Co ciekawe - dopiero kiedy temat przerzuciliśmy na zewnetrzną firmę wyszło, że w zasadzie wszystkie nasze wypłaty z polisy były zaniżane. Szok.

 • kloc (gość)

  Po wypadku trafiłem z autem do www.visionautoserwis.pl. W tym warsztacie w Pruszkowie jest możliwość naprawy powypadkowej bezgotówkowo. Zawsze miła obsługa i fachowa porada.

 • Andrew39 (gość)

  Ja jak na razie naprawialem auto tylko gotowkowo bo uszkodzilem merca niechcacy. Generalnie głupia sprawa. Kumpel polecil mi fajny serwis na daimlera w warszawie i po 2 dniach auto wrocilo do mnie jak nowe. Koszt naprawy calkiem w porzadku:)

 • Sylwia (gość)

  Widzę, że temat samochodu zastępczego jak zwykle przynosi masę pytań. Ja miałam raz wypadek z winy innego kierowcy. Zanim rzeczoznawca zajął się tematem, to zdążyłam wziąć auto zastępcze z OC sprawcy i uważam, że każdy powinien z tego korzystać. https://speedrental24.pl ma bardzo ciekawą ofertę swoją drogą.

 • Dopłata (gość)

  Niskie odszkodowanie? Zadzwoń pomogę uzyskać dopłatę. 512400290

 • Adam (gość)

  Więcej tutaj KRYPTOREKLAMY jak rzetelnej prawdy! :)

 • Restio pl (gość)

  90% szkod ma zanizone kosztorysy zapraszamy do kontaktu z RESTIO

 • Mirela (gość)

  Jeżeli miałeś kolizje w ciągu ostatnich 3 lat i chciałbyś sprawdzić, czy nie należy się Tobie dopłata do już wypłaconego odszkodowania z OC - serdecznie zapraszam. Na mieście mówią, że mam najlepsze oferty :) Więcej informacji pod nr 570-660-876.

 • pozycjnowanie (gość)

  Uwielbiam te kupione komentarze...

 • Jacek (gość)

  Wariant naprawy bezgotówkowej w warsztacie polecanym przez ubezpieczyciela wiąże się z naprawą na najsłabszych zamiennikach, a nawet na dokonaniu naprawy zniszczonych elementów. Dwa lata temu odebrałem moje auto z takiego warsztatu, masakra, zderzak po przykręcany na wkręty, okazało się zostawili połamane elementy. Wyszło to dopiero przy następnej stłuczce, gdzieś sam wybrałem serwis. Przepraszam że zrobię tutaj reklamę firmie, ale naprawdę jestem bardzo zadowolony z ich usług, Autoserwis Finco z Wrocławia, dziękuję Panowie za pomoc! Dodam tylko tyle, sprawdzajcie po naprawie jakość i czy wszystko zostało wymienione. Pozdrawiam i powodzenia

 • Kami (gość)

  Sama reklama, historie z du..py wyssane

 • Przemek (gość)

  O właśnie mam problem z alianz samochód warty 16 tysięcy a oni chcieli mi wcisnąć szkodę całkowita i 6 tysięcy , i na dodatek sami wybrali serwis który zmieniłem na warsztat z tym ze tam chcieli cesje szkody No i nie wiem czy dobrze zrobiłem ale zobaczymy co będzie dalej

 • damian23 (gość)

  Uważam ze powinienes postawić na FUYAO. Lepszych nie znalazłem. A przyznam ze przeciez można na rynku znalezc troszkę producentów.Ale wynieniajac szybe w swoim aucie wybrałem dokładnie ich. Polecam

 • Komentarz usunięty.
 • Luks (gość)

  Mam świetnego mechanika u Autobielat. Uczciwi i rzetelni, nie naciągają na dodatkowe koszty. Robię u nich przeglądy i gdy coś nawali, to robią to fachowo. Ceny usług nie są wysokie.

 • marekpietrzynski (gość)

  W Zulugaraż zatrudniają pracowników z wieloletnim doświadczeniem w zakresie francuskich marek i mojego Peugeota po stłuczce naprawili dosłownie w przeciągu kilku dni. Belki zregenerowane i na wszystko pełna dokumentacja, a ubezpieczyciel wywiązał się z umowy.

 • Gosc (gość)

  Witam. A mnie ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie pomimo braku zgody. Wybrałem formę bezgotówkowa ale zanim wybrałem serwis wyplavili mi kasę. Ktoś miał podobny przypadek

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości