Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Narkotesty dla drogówki. Bat na kierowców pod wpływem

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Narkotesty dla drogówki. Bat na kierowców pod wpływem Policjanci z zachodniopomorskiej drogówki już wkrótce dostaną 100 nowych narkotesterów. Urządzenia mają pomóc w wykrywaniu kierowców jeżdżących pod wpływem narkotyków. 

Narkotester działa podobnie do alkomatu. Wynik pojawia się po kilkudziesięciu sekundach. Gdy jest pozytywny, kierowca poddawany jest badaniu krwi, które ostatecznie wskazuje wynik. Urządzenie rozpoznaje także rodzaj narkotyku

Pieniądze na nowe urządzenia przekazał wojewoda Marcin Zydorowicz. Koszt zakupu 100 takich urządzeń to 8 tys. złotych.

Prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości lub pod działaniem innych środków odurzających zdecydowanie wpływa na zwiększenie ilości wypadków drogowych w Polsce. W ubiegłym roku na terenie naszego województwa policjanci przeprowadzili 249 badań przy użyciu narkotesterów. Dzięki temu z ruchu wyeliminowano blisko 120 kierujących pod wpływem środków odurzających. W tym roku – już blisko 80.

O tym, jakie niebezpieczeństwo na drogach stwarzają osoby, które prowadzą pojazd po zażyciu środków odurzających świadczą policyjne statystyki. W 2010 roku osoby, będące pod wpływem narkotyków brały udział w 9 zdarzeniach drogowych. Zginęło w nich 5 osób, 8 zostało rannych.

W tym roku kierujący po narkotykach spowodowali już 2 wypadki śmiertelne. Pierwszy  z nich miał miejsce 22 lutego na terenie powiatu wałeckiego, w pobliżu miejscowości Golce. W wypadku zginął wówczas kierowca opla omegi. Mężczyzna na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem. Samochód zjechał na przeciwległy pas ruchu, po czym zsunął się ze skarpy i wpadł do rzeki. Pomimo reanimacji 27–letni mężczyzna zmarł w szpitalu. 

Do kolejnego tragicznego zdarzenia doszło w kwietniu w Sławnie. Kierująca pojazdem marki Citroen, wymusiła pierwszeństwo przejazdu i uderzyła w nadjeżdżającego z przeciwka motocyklistę. W wyniku odniesionych obrażeń mężczyzna zmarł w szpitalu. Badania wykazały, że  23–letnia Magdalena K. w chwili wypadku była po użyciu narkotyków.

Narkotesty dla drogówki. Bat na kierowców pod wpływem
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Narkotesty dla drogówki. Bat na kierowców pod wpływem

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości