Wszystko
o samochodach

Motocykle / Aktualności

Nauka pod okiem instruktora

Data publikacji: Autor: Leszek Mielczarek

 Zdobycie uprawnień do kierowania pojazdem jednośladowym wiąże się z pewnymi kosztami.

Zdobycie uprawnień do kierowania pojazdem jednośladowym wiąże się z pewnymi kosztami: cena kursu wynosi ok. 340-420 zł, badanie lekarskie kosztuje co najmniej 50 zł, zaś sam egzamin to wydatek 94 złotych. Kurs składa się z minimum dziesięciu godzin zajęć teoretycznych oraz dziesięciu godzin jazdy motocyklem.

Naukę poruszania się jednośladem rozpoczynamy od ćwiczeń na placu manewrowym. Pierwszy krok to opanowanie motocykla - ruszanie z jednej nogi, z obunóż, zatrzymywanie się, jazda z wykorzystaniem kolejnych biegów, sygnalizowanie manewrów oraz slalom. Kolejny etap to tzw. ósemki. Dopiero po ich opanowaniu, tzn. kiedy będziemy pokonywać trasę bez podpórki oraz bez najeżdżania lub przekraczania linii, wyruszymy na miasto.

W ruchu miejskim kursant porusza się na motocyklu przed instruktorem jadącym za nim samochodem. Łączność odbywa się drogą radiową.

- Na zatłoczonych ulicach dość dobrze radzą sobie kierowcy dysponujący już dokumentem uprawniającym do prowadzenia pojazdów dwuśladowych - wyjaśnia Ryszard Madejczyk, kierownik jednego z katowickich ośrodków szkolenia kierowców. - Osoby, które nie posiadają prawa jazdy żadnej kategorii, nie są obyte z ruchem i sprawne poruszanie się w mieście jest dla nich znacznie trudniejsze.

Po zakończeniu kursu przychodzi czas na egzamin. Rozpoczyna się on na placu manewrowym. Najpierw trzeba zrzucić motocykl ze "stópek", przeprowadzić go przez krótki odcinek, a następnie postawić z powrotem na podpórkach. Kolejne etapy to pokonanie slalomu, składającego się z trzech pachołków ustawionych co 6 metrów, przejechanie kilka razy przez tzw. ósemkę oraz ruszanie na wzniesieniu. Jeśli przebrniemy przez wszystkie te "ćwiczenia", pozostanie nam już tylko jazda miejska.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości