Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Nawałnica na drodze. Jak powinien zachować się kierowca? (video)

Data publikacji: Autor: (mm) TVN24/x-news

Fot. Jarosław Jakubczak Gwałtowne burze mogą być bardzo niebezpieczne dla kierowców. Podczas ostatniej nawałnicy powalone drzewa odcięły drogę osobom, które jechały trasą w okolicach Jeziorek. Ze względu na utrudnienia komunikacyjne, pomoc do uwięzionych na trasie dotarła dopiero po kilku godzinach od zaalarmowania straży pożarnej. Jak powinien zachować się kierowca podczas nawałnic?

Przed wybraniem się w podróż, kierowca powinien sprawdzić aktualną prognozę pogody. Szczególnie powinien to uczynić wtedy, kiedy mamy sezon burzowy.

- Autostrada jest pułapką. Jeżeli ja jadę autostradą i widzę, że już burza się zaczyna i nie mam gdzie zjechać, to jestem zwolennikiem takiej teorii, żeby zwolnić, ale mimo wszystko jechać. Należy włączyć wszystkie światła, które są możliwe, żebyśmy byli bardziej widoczni - wytłumaczył Kuba Bielak z Akademii Bezpiecznej Jazdy.

Redakcja poleca:

Przyciski dla pieszych znikną ze skrzyżowań?
To trzeba wiedzieć przy zakupie polisy AC
Używany roadster za rozsądne pieniądze


Pamiętać należy, aby uruchomić klimatyzację, aby szyby nie były zaparowane. Ulewny deszcz drastycznie ogranicza widoczność kierowcy oraz powoduje znaczące wydłużenie drogi hamowania. Dlatego jeśli nie ma możliwości, by zatrzymać się i przeczekać ulewę, należy zredukować prędkość i zwiększyć dystans od pojazdu jadącego przed nami. Trzeba uważać także na głębokie kałuże. Wjeżdżając w stojącą wodę ze zbyt dużą prędkością, kierowca może doświadczyć zjawiska akwaplanacji – poślizgu wodnego i utracić kontrolę nad pojazdem.

Jak sprawdza się Hyundai i30?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w poniedziałek.

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości