Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Nawet 2 lata więzienia za jazdę bez prawa jazdy

Data publikacji: Autor: Kamila Nawotnik

Fot. Lucyna Nenow Brak prawa jazdy oznacza absolutny zakaz prowadzenia pojazdów - to niby oczywiste, ale nie dla wszystkich. Ustawodawcy postanowili zająć się tymi, którym odebranie dokumentu nie przeszkadzało w siadaniu za kierownicą. Do tej pory osoby, które podjęły ryzyko bycia przyłapanym na gorącym uczynku, karane były najwyżej grzywną w wysokości 500 złotych.

Teraz to się zmieniło. Zaktualizowany art. 180a Kodeksu Karnego mówi bowiem, że ten, kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Od 1 czerwca 2017 roku takie osoby, poza wymienionymi wyżej sankcjami, będą musiały liczyć się także z zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, orzekanym na okres od roku do 15 lat.

Redakcja poleca:

Tankowanie pod korek i jazda na rezerwie. Do czego może doprowadzić?
Napęd 4x4. To trzeba wiedzieć
Nowe auta w Polsce. Tanie, a jednak drogie

Podstawą dla cofnięcia uprawnień jest uzasadnione stwierdzenie, że kierowca zagraża bezpieczeństwu na drodze. Sytuacje, na skutek których starosta może odebrać kierowcom uprawnienia do prowadzenia pojazdów, określa art. 103 ustawy o kierujących pojazdami i art. 140 ustawy Prawo u ruchu drogowym. Wspominają one między innymi o pojawieniu się orzeczenia lekarskiego, który stwierdza istnienie przeciwwskazań zdrowotnych lub psychologicznych do kierowania pojazdem. Starosta może cofnąć prawo jazdy także na wniosek komendanta wojewódzkiego Policji, w przypadku przekroczenia w okresie roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Podstawą może być też ponowne przekroczenie liczby 24 punktów karnych, otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego, w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny oraz niestawienie się na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji.

Zobacz także: Renault Megane Grandtour w naszym teście

Co z uprawnieniami cofniętymi przez sąd? Taką sytuację określa art. 244 k.k. Niestosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego przez tę instancję, w związku z popełnionym wcześniej przestępstwem lub wykroczeniem, samo w sobie jest przestępstwem, za które grozi kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Obecne prawo jest w tym zakresie surowsze, ponieważ wcześniej były to maksymalnie trzy lata. Oprócz więzienia, sąd orzeka także zakaz prowadzenia  wszelkich pojazdów mechanicznych.

Według statystyk, w 2016 roku za niezastosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdów skazano 11092 kierowców. Gorzej pod tym względem wyglądał rok 2013, gdy skazane zostały 15202 osoby, w tym 11829 w zawieszeniu.  Maksymalny wtedy wymiar kary, czyli 3 lata pozbawienia wolności, zastosowany został wobec trzech kierowców. Rok temu było ich już dziesięć, a dodatkowo ponad 6 tysięcy osób straciło uprawnienia dożywotnio.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • a jak ktoś nie miał (gość)

  nigdy prawa jazdy?

 • Lidia (gość)

  To jeszcze musi państwo zrobić porządek z tymi autami , którymi można jeździć bez prawo jazdy one też zagrażają bezpieczeństwu na drodze.

 • Komentarz usunięty.
 • Alaa (gość)

  Właśnie.Co z tymi którzy nigdy nie mieli prawa jazdy?

 • Stalinizm (gość)

  Stalinizm triumfuje. Wymyślamy nowy paragraf i wszystkich do ciupy !!!

 • Dorcia (gość)

  Właśnie co z autami bez prawka ja żeby usiąść za kierownicą musiałam przejść trudy zdania egzaminu żeby znać przepisy etc a inni są tak samo użytkownikami ulic jeżeli poruszają się po nich pojazdem powinny ich dotyczyć takie same zasady to kierowca i to kierowca nieważne jaka pojemność ma auto

 • kierowca (gość)

  Jazda bez prawka konfiskata auta i 2lata w kamieniolomach

 • (gość)

  A jeżeli ktoś ratuje życie jadąc bez prawka? Nawet, jeżeli zastało zabrane... A rowerzyści, którzy nigdy nie muszą mieć prawka, a zawsze mogą jeździć, niezależnie co odstawią?

 • jasiek (gość)

  w tych sprawach bardzo dobrze i skutecznie działają chłopaki z legalnajazda, sam miał zakaz prowadzenia pojazdów, a oni tak to załatwili, że już nie miałem

 • Justyna (gość)

  Brawo. Bardzo dobre zmiany przepisów w ruchu drogowym.

 • Justyna (gość)

  Zmiany idą na plus w prawie jazdy. Brawo.

 • Romex (gość)

  Ciekawe co by było gdybym prawko clubcardu pokazał!Bez dostępu CEPiK wątpię, że zorientowaliby się, że to wersja kolekcjonerska.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości