Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Nawigacja GPS

Data publikacji: Autor: (w)

 Nawigacja GPS (satelitarna) w Polsce dopiero raczkuje. Do niedawna nie było żadnej porządnej cyfrowej mapy naszego kraju, która mogłaby być podstawą satelitarnej nawigacji.

W środku samochodu laptop,
na dachu - antena (na magnes)
fot. Paweł Nowak

Od kilku miesięcy są dostępne co najmniej dwie cyfrowe mapy, które mogą współpracować z GPS i co najmniej jedna mapa na komputer PC, która przed podróżą pomoże wyznaczyć trasę zgodną z wymaganiami kierowcy.

Łódzka firma Emapa opracowała mapę Polski, która (zależnie od wersji) zawiera 500 szczegółowych planów miast, kompletną sieć dróg, łącznie z drogami gruntowymi.

Mapa pozwala na błyskawiczne odnalezienie dowolnego adresu, uwzględnia kierunkowość ulic, zawiera lokalizację budynków użyteczności publicznej, kościołów, supermarketów, stacji paliw, skrzyżowań dróg. Wystarczy wpisać dowolny adres, by po chwili na ekranie komputera obejrzeć jego dokładną lokalizację.

Wytyczając trasę, skorzystać można z trzech sposobów jej obliczania: trasa najszybsza, najtańsza lub najkrótsza.

Mapę można zabrać do samochodu, jeśli się ma przenośny komputer (laptop) i antenę satelitarną. Podczas jazdy na mapie przesuwa się punkt, wskazujący położenie samochodu oraz przejechaną drogę. W odróżnieniu od profesjonalnych systemów, system Emapy nie informuje głosem, jak jechać. Używając komputer w samochodzie, trzeba pomyśleć o jego zabezpieczeniu, np. żeby nie spadł w razie hamowania. Najlepiej, aby go trzymał pasażer siedzący obok kierowcy i informował o wskazaniach.

Obok łódzkiej mapy jest na rynku AutoMapa - elektroniczna mapa Polski, umożliwiająca precyzyjną nawigację drogową na terenie całego kraju, także głosową. Została ona opracowana przez firmę Geosystems przy współpracy z firmą Aqurat.

Dzięki kompresji danych, mapa (m.in. z 70 szczegółowymi planami miast wraz z nazwami ulic) mieści się w komputerze kieszonkowym typu pocket PC.

AutoMapa może być używana także bez odbiornika GPS. Po podłączeniu GPS AutoMapa podaje wizualne i głosowe instrukcje o kolejnych manewrach na drodze. System wyznacza optymalną trasę (najkrótszą lub najszybszą) i - prowadząc po niej - automatycznie dokonuje korekty w przypadku zboczenia z wyznaczonej drogi.

Oprócz powyższych elektronicznych map Polski dostępna jest też mapa wydana przez wydawnictwo Copernicus, dzięki której można z użyciem komputera wyznaczyć trasę podróży. Ta mapa nie współpracuje z satelitami systemu GPS. Jest za to tańsza (cena ok. 60 zł), podczas gdy za Emapę lub AutoMapę trzeba zapłacić co najmniej 300 zł.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Komentarze

  • carlo

    Z czasem ciekawie jest poczytać o nowince sprzed 4 lat. Obecnie jeżdżę na navigo2go i nie muszę anteny na dach wystawiać ;)

  • kalorolina

    he he...:) dokładnie tak... :) ja mam teraz garmina 760 i z rozrzewnieniem czytam powyższy opis... ;) jak to dobrze, że mamy postęp w technice i dostępie do dobrych rzeczy.... :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości