Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Nie będzie Hyundaia na Słowacji?

Data publikacji: Autor: łm

fot. Hyundai Spór o cenę gruntów grozi poważnymi konsekwencjami.

Opóźnia się rozpoczęcie budowy fabryki Hyundaia (na zdjęciu model Elantra) w słowackim Żylinie. Powodem są właściciele gruntów, na których ma stanąć fabryka. Większość z nich nie zgadza się na proponowaną cenę wykupu. Minister gospodarki Słowacji zagroził ich wywłaszczeniem.


fot. Hyundai Rząd w Bratysławie zobowiązał się, że do końca sierpnia przekaże Koreańczykom teren gotowy pod budowę fabryki. Do tego czasu rząd powinien wykupić grunty od dotychczasowych właścicieli i przeprowadzić ich niwelację. Jak przyznał we wtorek minister gospodarki Pavol Rusko – tego terminu nie uda się dotrzymać.

 

Rząd proponuje właścicielom gruntów sprzedaż metra kwadratowego za 120 koron (ok. 15 zł). Dotychczas udało się za tę cenę wykupić niecałe 20 procent gruntów z 250 hektarów.

 

Cena proponowana przez rząd jest ceną gruntów rolnych, którą ustanowiono jeszcze przed decyzją o inwestycji Koreańczyków. Obecnie, zdaniem niektórych rzeczoznawców, realna wartość tych terenów jest przynajmniej trzykrotnie wyższa. Rząd obawia się, aby Koreańczycy z powodu opóźnienia rozpoczęcia budowy nie zażądali odszkodowania. Dlatego minister gospodarki na najbliższym posiedzeniu rządu podda pod głosowanie wniosek o wywłaszczenie z gruntów.

 

Koncern Hyundai ma rozpocząć produkcję samochodów Kia w Żylinie  w roku 2006. Słowacja wygrała z Polską starania o tę inwestycję wartą 1,1 mld euro, a wcześniej z Czechami i Węgrami.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości