Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Nie będzie punktów karnych za niewielkie przekroczenie prędkości

Data publikacji: Autor: Bartosz Gubernat

Nie będzie punktów karnych za niewielkie przekroczenie prędkości Zgodnie z nowym taryfikatorem punktów karych, od lutego policja będzie łagodniej traktować kierowców przekraczających prędkość.

Przypomnijmy. Zmiany w wysokości kar za wykroczenia drogowe wejdą w życie w lutym przyszłego roku. Stosowne rozporządzenie czeka na podpis ministra spraw wewnętrznych.

Zobacz też: Od lutego nowy taryfikator punktów karnych. Zobacz jego pełną wersję

Surowo za komórkę przy uchu

Kary za wiele wykroczeń będą ostrzejsze. Zgodnie z nowym taryfikatorem poza grzywną kierowca dostanie punkty karne m.in. za rozmowę w czasie jazdy przez telefon komórkowy albo parkowanie auta na miejscu dla inwalidy (w obu przypadkach po 5 punktów).

Więcej punktów karnych za wykroczenia - nowy taryfikator od lutego

Ale kierowcy, którzy jeżdżą za szybko będą traktowani bardziej wyrozumiale.

Łagodniej za prędkość

MSW po konsultacjach z policja łagodzi sankcje za przekroczenie prędkości poniżej 10 km/h. W tej chwili jadąc za szybko o 6-10 km/h kierowca dostaje jeden punkt karny. Mandat przewidziany za to wykroczenie to 50 zł. Kara dotyczy jednak tylko tych kierowców, których wykroczenie zostanie zarejestrowane przy pomocy miernika ręcznego bądź wideorejestratora. Fotoradary ustawione na słupach i stojakach rejestrują tylko przekroczenie prędkości o więcej niż 10 km/h. Od lutego za przekroczenie prędkości do 10 km/h nie będzie już punktów karnych.

Mandat za przekroczenie prędkości - są na to sposoby
  
- Zmiana w taryfikatorze ma na celu ujednolicenie przepisów. Gdy wejdzie w życie, punkty karne kierowca dostanie tylko wtedy, gdy pojedzie minimum o 11 km/h za szybko. Nie oznacza to jednak, że można bezkarnie przekraczać dozwolną prędkość o mniej niż 10 km/h. Za mniejsze przekroczenie pozostaje mandat – przekonuje Marcin Książkiewicz z Komendy Głównej Policji.

Nowy taryfikator punktów karnych w pliku PDF - pobierz

Ciche przyzwolenie?

Chociaż zmiana będzie korzystna dla kierowców, już teraz pojawiają się głosy, że jest nieprzemyślana. Zdaniem ekspertów, m.in. instruktorów nauki jazdy to ciche przyzwolenie na szybka jazdę.

Mandat za zdjęcie z fotoradaru - czy i jak można się od niego odwołać? 

- A przecież zewsząd trąbi się o tragicznych skutkach nadmiernej prędkości. Tak na prawdę idąc tym tokiem myślenia pozwalamy kierowcom jeździć 130 km/h na drodze ekspresowej i 150 km/h na autostradzie. W mieście 60 km/h. Przecież jest naukowo udowodnione, że w terenie zabudowanym te 10 km/h to dla potrąconego pieszego olbrzymia różnica, praktycznie bariera życia i śmierci – przekonuje jeden z rzeszowskich instruktorów.

Nowy taryfikator punktów karnych w pliku PDF - pobierz
 
A co Państwo sądzicie o tej zmianie? Czekamy na opinie.

Bartosz Gubernat
fot. P. Jędzura

Nie będzie punktów karnych za niewielkie przekroczenie prędkości
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Nie będzie punktów karnych za niewielkie przekroczenie prędkości

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości