Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Nie chcesz mandatu? W tych miejscach lepiej nie wyprzedzaj!

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / GITD

Fot. GITD 186 razy interweniowali inspektorzy z Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej wobec niezdyscyplinowanych kierowców ciężarówek, którzy wyprzedzali w miejscu zabronionym. To nagminnie popełniane wykroczenie, które może powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wiele interwencji na drodze

Na co dzień, funkcjonariusze z Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej, koncentrują swoją uwagę na kontroli prawidłowości uiszczania przez kierujących opłaty drogowej. Nie pozostają jednak obojętni wobec notorycznych wykroczeń popełnianych przez kierowców ciężarówek.

W czasie listopadowego wzmożonego ruchu pojazdów, w związku z przypadającymi na ten czas dniem Wszystkich Świętych oraz Narodowym Świętem Niepodległości, inspektorzy z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego byli świadkami 186 manewrów wyprzedzania, wykonanych w miejscach, gdzie zabrania tego znak drogowy. Kwota nałożonych na kierowców mandatów sięgnęła kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Zobacz także: Koniec silników spalinowych? Polska za zakazem sprzedaży 

W środę (17 listopada) działania ukierunkowane na „rozliczanie” kierowców za tego rodzaju wykroczenia prowadzili na A4 inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu. Za niestosowanie się do zakazu wyprzedzania, konsekwencje poniosło 16 kierowców. W trakcie kontroli, inspektorzy ujawnili również naruszenia związane z nieprzestrzeganiem norm czasu prowadzenia pojazdu, obowiązkowych przerw i odpoczynków za co wszczęli postępowania administracyjne wobec przedsiębiorców.

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek. Gdzie obowiązuje?

Fot. GITD Aktualnie kierowcy ciężarówek mogą zostać ukarani za wyprzedzanie na zakazie, a także blokowanie ruchu poprzez czasochłonny manewr wyprzedzania lub przekroczenie dozwolonej prędkości. Wysokość kary może wynieść nawet 500 zł i 6 punktów karnych.

W Polsce zakazem wyprzedzania dla ciężarówek wprowadzonym przez GDDKiA są objęte odcinki autostrad A1, A2, A4, A6 i A8:

● A1 – na wysokości MOP Głowno i Wiśniowej Góry oraz na wszystkich budowanych odcinkach autostrady z zasadą ruchu 2+2, czyli na trasie Tuszyn–Piotrków Trybunalski, Kamieńsk–Radomsko, Radomsko do granicy woj. łódzkiego i śląskiego.

● A2 – na obu jezdniach na odcinku Łódź–Warszawa,

● A4 – między węzłami Brzeg–Strzelce Opolskie, na odcinkach między Pietrzykowicami a Wądrożem Wielkim, przy węźle Legnickie Pole i Lubiatów, pomiędzy węzłami Kostomłoty i Gościsław oraz Udanin i Budziszów. W województwie śląskim pomiędzy węzłami Gliwice Sośnica i Gliwice Ostropa, w małopolskim od węzła Balice do Brzesko,

● A6 – obostrzenie obowiązuje pomiędzy węzłami Klucz i Podjuchy,

● A8 – zakaz wyprzedzania ciężarówek jest pomiędzy węzłami Wrocław Północ i Psie Pole.

Wprowadzenie zakazu wyprzedzania pojazdów ciężarowych przez ciężarówki na trasie nie tylko poprawia płynność ruchu, gdyż sam manewr może trwać nawet kilka minut i zablokować wszystkie pasy, ale również bezpieczeństwo. Dla kierowców samochodów osobowych wyprzedzające się na trasie ciężarówki mogą stanowić duże zagrożenie. Wprowadzenie zakazu tego manewru na wszystkich autostradach w Słowenii to wyraźna odpowiedź władz na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Czy w Polsce również wprowadzony zostanie całkowity zakaz wyprzedzania ciężarówek na wszystkich autostradach?

Ministerstwo Infrastruktury w Polsce nie planuje na ten moment wprowadzenia zakazu wyprzedzania ciężarówek na wszystkich autostradach w naszym kraju ze względu na

istniejące ryzyko pogorszenia stanu bezpieczeństwa na drogach. Władze uważają, że dochodziłoby wówczas do znacznego spowolnienia ruchu, a nawet nagminnego łamania zakazu. Resort uważa, że obecne rozwiązanie z wprowadzeniem odcinkowych zakazów wyprzedzania ciężarówek jest w zupełności wystarczające.

Zobacz także: DS 9 - luksusowy sedan

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości