Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Nie daj się okraść

Data publikacji: Autor: Grzegorz Koźmiński

Okres wyjazdów wakacyjnych to czas, w którym skupiamy się głównie na wypoczynku. Nasza uwaga i koncentracja są mocno uśpione. Tymczasem wakacje to najlepsza pora dla złodziei.

Jak uniknąć włamania do samochodu?

Podczas wakacji często jesteśmy roztargnieni. Nie zwracamy tak dużej uwagi na nasze rzeczy, jak w innych porach roku. Czasami podczas postoju w samochodzie zostawiamy dokumenty, wartościowe przedmioty. Nie koncentrujemy się także co dzieje się wokół nas podczas jazdy. Tym samym narażamy się na włamanie do auta albo, co gorsze, na napaść. Przedstawiamy więc kilka rad, jak ustrzec się niebezpiecznych sytuacji.

Po wejściu do auta należy zablokować wszystkie drzwi. Jeżeli nie masz zamka centralnego, zamknij drzwi dociskając wszystkie "kołki". Zdarza się, że napastnik w czasie krótkiego postoju na skrzyżowaniu, otwiera drzwi i rabuje wartościowe przedmioty leżące na fotelu. Torebkę czy portfel powinieneś trzymać w niewidocznym, trudno dostępnym miejscu.

Nigdy nie zostawiaj otwartego samochodu, nawet na chwilę. Wysiadając z auta zawsze wyłączaj silnik i zabieraj ze sobą kluczyki. Pamiętaj też o domknięciu okien lub szyberdachu. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj w samochodzie dokumentów auta.

Podczas jazdy kontroluj co dzieje się za Tobą patrząc w lusterka wsteczne. Sprawdź, czy ktoś nie podąża uparcie za samochodem. Jeżeli tak jest, nie ryzykuj i skieruj się do najbliższego posterunku policji. Postaraj się również zapamiętać numer rejestracyjny, markę i kolor jadącego za Tobą auta.

Nie reaguj na sygnały od innych kierowców świadczące, że coś złego stało się z Twoim autem. W takiej sytuacji również skieruj się do najbliższego posterunku policji lub skontaktuj się z funkcjonariuszami za pomocą telefonu komórkowego (jeżeli oczywiście taki posiadasz).

Kiedy podjeżdżasz do miejsca, w którym zostawisz samochód na dłużej, rozejrzyj się, czy wokół nie dzieje się coś podejrzanego. Być może złodzieje czają się gdzieś w pobliżu, chcąc odebrać Ci kluczyki. Jeżeli zauważysz podejrzanych nieznajomych, lepiej zaczekać i nie wysiadać, a nawet lepiej odjechać i spróbować zaparkować auto w innym, oddalonym miejscu.

Jeżeli ktoś usiłuje zajechać Ci drogę reaguj włączeniem klaksonu i świateł drogowych. Próbuj dojechać do posterunku policji lub dużego skupiska ludzi.
Opuszczając auto sprawdź, czy włączyłeś wszystkie zabezpieczenia auta. Pamiętaj, że im więcej blokad tym lepiej. Co prawda złodzieje potrafią rozprawić się z większością zabezpieczeń, ale widząc dużą ilość blokad napastnicy często rezygnują i idą poszukać innego auta.

Staraj się nie udostępniać kluczyków do auta osobom postronnym (na stacjach benzynowych, parkingach itp.).

Nie okazuj, że jesteś zamożny, to kusi złodziei. Nie prowokuj kradzieży zostawiając w widocznym miejscu wartościowe przedmioty - zabieraj je ze sobą lub schowaj w bagażniku.

Podczas dłuższych podróży unikaj zatrzymywania się w odludnych miejscach. Przerwę w jeździe najbezpieczniej zrobić na parkingu przy stacji benzynowej.
W miarę możliwości poruszaj się po drogach głównych, częściej uczęszczanych.

Miej oczy szeroko otwarte i cały czas bądź czujny. W razie czego ratuj się ucieczką. Nie zgrywaj bohatera, zdrowie i życie jest cenniejsze od nawet najdroższego samochodu.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości