Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Nie daj się okraść

Data publikacji: Autor: Michał Głombiowski

 Nadkomisarz Marek Konkolewski z KWP w Gdańsku radzi.
Przejdź do: Jak odróżnić policjanta od przebierańca

Jak ustrzec się przed kradzieżą samochodu radzi nadkomisarz Marek Konkolewski z KWP w Gdańsku:

 • Po wejściu do auta należy zablokować wszystkie drzwi. Jeżeli nie mamy zamka centralnego, zamknijmy drzwi dociskając wszystkie "kołki". Zdarza się, że napastnik w czasie krótkiego postoju na skrzyżowaniu, otwiera drzwi i rabuje wartościowe przedmioty leżące na fotelu. Torebkę czy portfel powinniśmy trzymać w niewidocznym, trudno dostępnym miejscu.
 • Nigdy nie zostawiajmy otwartego samochodu, nawet na chwilę. Wysiadając z auta zawsze wyłączajmy silnik i zabierajmy ze sobą kluczyki. Pamiętajmy też o domknięciu okien lub szyberdachu.
 • Nie zostawiajmy w samochodzie dokumentów auta.
 • Kontrolujmy co dzieje się za nami patrząc w lusterka wsteczne. Sprawdźmy, czy ktoś za nami uparcie nie podąża. Jeżeli tak, nie ryzykujmy i skierujmy się do najbliższego posterunku policji. Postarajmy się również zapamiętać numer rejestracyjny, markę i kolor jadącego za nami auta.
 • Nie reagujmy na podawane przez kierowcę lub pasażera innego samochodu sygnały świadczące, że coś złego stało się z naszym autem. W takiej sytuacji również skierujmy się do najbliższego posterunku policji lub skontaktujmy się z funkcjonariuszami za pomocą telefonu komórkowego (jeżeli oczywiście taki posiadamy).
 • W ramach możliwości korzystajmy z parkingów strzeżonych.
 • Kiedy podjeżdżamy pod dom lub garaż rozejrzyjmy się, czy wokół nie dzieje się coś podejrzanego. Być może złodzieje czają się gdzieś w pobliżu, chcąc odebrać nam kluczyki. Jeżeli zauważymy podejrzanych nieznajomych, lepiej zaczekać i nie wysiadać, a nawet lepiej odjechać i powiadomić kogoś o zdarzeniu, kto pomoże nam w dotarciu do domu.
 • Jeżeli ktoś usiłuje zajechać nam drogę reagujmy włączeniem klaksonu i świateł drogowych. Próbujmy dojechać do posterunku policji lub dużego skupiska ludzi.
 • Opuszczając auto sprawdźmy, czy włączyliśmy wszystkie zabezpieczenia auta. Pamiętajmy, że im więcej blokad tym lepiej. Co prawda złodzieje potrafią rozprawić się z większością zabezpieczeń, ale widząc dużą ilość blokad napastnicy często rezygnują i idą poszukać innego auta.
 • Starajmy się nie udostępniać kluczyków do auta osobom postronnym (na stacjach benzynowych, parkingach itp.).
 • Nie okazujmy, że jesteśmy zamożni, to kusi złodziei. Nie prowokujmy kradzieży zostawiając w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów - zabierajmy je ze sobą lub schowajmy w bagażniku.
 • Podczas dłuższych podróży unikajmy zatrzymywania się w odludnych miejscach. Przerwę w jeździe najbezpieczniej zrobić na parkingu przy stacji benzynowej.
 • W miarę możliwości poruszajmy się po drogach głównych, częściej uczęszczanych.
 • Nie zabierajmy autostopowiczów.
 • Miejmy oczy "szeroko" otwarte i cały czas bądźmy czujni. W razie czego ratujmy się ucieczką. Nie zgrywajmy bohatera, zdrowie i życie jest cenniejsze od nawet najdroższego samochodu.
Jak odróżnić policjanta od przebierańca, czyli jak i kiedy może kontrolować Ciebie policja?
1. Poza obszarem zabudowanym, w porze nocnej kontroli drogowej dokonywać mogą tylko policjanci umundurowani, poruszający się obowiązkowo oznakowanym radiowozem, z włączonym napisem "Policja". Nie umundurowani funkcjonariusze mogą zatrzymać kierującego pojazdem wyłącznie tzw. "lizakiem", a w nocy i przy niedostatecznej widoczności, latarką z czerwonym światłem.
2. Jeżeli masz wątpliwości czy zatrzymuje Cię policjant, jedź dalej i zgłoś się do najbliższej jednostki Policji.
3. Jeżeli stałeś się ofiarą kradzieży, jak najszybciej powiadom policję. Im szybciej to zrobisz, tym większa szansa na odzyskanie wozu.

» Do początku artykułu

» Zobacz też: Przeciw autozłodziejom

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości