Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Nie daj się zabić

Data publikacji: Autor: Jerzy Iwaszkiewicz

Jerzy Iwaszkiewicz, Fot: Archiwum W ubiegłym roku zginęło na polskich drogach 3907 osób. W tym roku będzie podobnie, zginie – jak się szacuje –ok. 4 tys. W poprzednich latach traciło życie ok. 5 tysięcy, a więc jest postęp, tyle, że 4 tysiące, to też jakby małe miasteczko. W Polsce jest najwięcej krzyży przy drogach. Płoną świeczki. Polacy jeżdżą jak szaleńcy, w dodatku po dziurawych drogach. Musi minąć pokolenie zanim się to zmieni.
Gdzieś przy drodze, chyba koło Płońska widnieje napis na tablicy: „Nie daj sięJerzy Iwaszkiewicz, Fot: Archiwum zabić” - ciemne litery na żółtym tle. Widziałem też napis „Zwolnij”. Po prostu „Zwolnij”, tylko tyle i aż tyle. Jak zdejmiesz nogę z gazu, to masz większe szanse na przeżycie. Widziałem jak ludzie zwalniają.

Obydwa hasła wymyśliły dzieci. Wielki, światowy program na rzecz bezpieczeństwa dzieci na drogach prowadzi Renault i jest to największy tego typu program na świecie. Od 2000 roku wzięło w nim udział 12 mln dzieci, w tym przeszło 700 tys. w Polsce. Wymyślają hasła, rysują. Uczą się przechodzić przez jezdnię. Małe dzieci właśnie bazgrając kiedyś kredkami wymyśliły hasło „Nie daj się zabić”.

CZYTAJ TAKŻE

10 walizek


Zmiana oleju


Ważny jest to program. Powstają licznie Szkolne Kluby Bezpieczeństwa. Prowadzone są konkursy: Twój pomysł i Twoja inicjatywa. Najlepsi pojadą w nagrodę do Disneylandu pod Paryżem.

Czytam wszakże materiały o tych akcjach i zęby zaczynają zgrzytać po szkle. Czytam otóż, że trzeba dokonać „Przemyślenia kluczowych kwestii”, „Wdrożenia kampanii świadomościowej”, a także poruszyć koniecznie „Zagadnienia merytoryczne związane ze zrównoważonym transportem”. Dorosły człowiek nie ma pojęcia, co to jest zrównoważony transport, a skąd ma o tym wiedzieć dziecko?

Wyraźnie ktoś tłumaczył z języka obcego i nic nie rozumiał, albo jeszcze gorzej, próbował pisać po polsku i też nie miał pojęcia. Jak można pisać do dzieci w szkole podstawowej (cytujemy): „ nowa formuła konkursu w kreatywny sposób może podnieść poziom świadomości na temat wpływu bezpieczeństwa ruchu drogowego na budowanie lepszego środowiska”. Bełkot i to pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka i Komendy Głównej Policji.

W Renault mają kłopoty językowe, ale samochody te są coraz bardziej bezpieczne.12 modeli Renault, w tym nowy Grand Scenic i Renault Megane, otrzymało 5 gwiazdek, czyli najwyższą ocenę w testach EuroNCAP.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • ernwopr

    .. tak jest .. "poetyckie formułki" jak z katalogów producentów samochodów: ("nowa płynna linia nadwozia wspaniale rezonuje ... i uzupelnia ... ,iż pozwala doświadczyć luxusowych wrażeń z jazdy ..." ... z tego co pamiętam, to francuzcy producenci przodowali w dziedzinie "katalogowych poematów" ...

  • Szpyroll

    Hehe, nie wiem kto się nabiera na takie "poetyckie" teksty :D

  • lodre

    Gdyby każdy jeździł Volvo to liczba wypadków śmiertelnych byłaby o wiele mniejsza, bo są to najbezpieczniejsze auta :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości