Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Nie dopełniłeś tego obowiązku? Zapłacisz wysoką karę. A w 2022 roku szykuje się podwyżka

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Łukasz Kaczanowski Zapominalstwo lub ignorowanie przepisów może w 2022 roku kosztować właściciela samochodu osobowego nawet 6 tys. zł. To o 400 zł więcej jak obecnie.

Kara za brak polisy OC. Jak jest ustalana?

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce, który chce wprowadzić pojazd do ruchu musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Warto wiedzieć, w jaki dokładnie sposób naliczane są opłaty karne. Posiadacze samochodów osobowych bez ważnego OC muszą liczyć się z maksymalną karą wynoszącą 2-krotność pensji minimalnej. Grzywna dla właścicieli pojazdów ciężarowych sięga 3-krotnej wartości najmniejszego wynagrodzenia, a w przypadku właścicieli motocykli i skuterów jest to nie więcej niż jego jedna trzecia. Najwyższą grzywną zapłacą kierowcy, którzy nie mają OC dłużej niż dwa tygodnie. Jeśli pojazd zarejestrowany w Polsce pozostaje bez ważnego ubezpieczenie krócej niż 3 dni, to mandat wyniesie 20% najwyższej dla danego typu pojazdu kary. Jeśli okres bez polisy OC będzie wynosił od 4 do 14 dni, to grzywna wzrośnie do 50% maksymalnej opłaty.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

Kara za brak polisy OC. Jaka w 2022 roku?

Rząd przedstawił projekt przepisów ustanawiających minimalną stawkę brutto miesięcznego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. Minimalna wypłata ma wynieść 3000 zł brutto, czyli 200 zł więcej jak obecnie.

Oznacza to, że w przyszłym roku pełna stawka za brak OC dla samochodu osobowego przez czas dłuższy niż 14 dni  może wynieść nawet 6000 zł. Jeśli okres bez ubezpieczenia potrwa od 4 do 14 dni, trzeba będzie zapłacić karę 3000 zł. Brak ubezpieczenia do 3 dni może skutkować karą w wysokości 1200 zł. Dla samochodów ciężarowych i autobusów to odpowiednio 9000 zł, 4500 zł i 1800 zł, natomiast dla innych pojazdów 1000 zł, 500 zł lub 200 zł.

Zaznaczamy, że to dopiero projekt i musimy poczekać na ostateczny kształt przepisów o płacy minimalnej, aby mieć pewność jaką karę mogą zapłacić kierowcy za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2022 roku.

Kara za brak polisy OC. Co jeśli jej nie zapłacimy?

Stwierdzenie braku polisy OC – np. w wyniku kontroli drogowej lub kontroli własnej UFG na podstawie danych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych - nie oznacza jeszcze wszczęcia egzekucji. Najpierw Fundusz zwraca się do posiadacza pojazdu o okazanie ważnej polisy OC lub zapłacenie kary w trybie dobrowolnym. Jeżeli w wyznaczonym terminie brak jest odpowiedzi, Fundusz przypomina kontrolowanemu o konieczności wyjaśnienia sprawy. Jeżeli i tym razem nie ma odzewu – średnio po około trzech miesiącach - UFG wszczyna egzekucję i przekazuje ściągnięcie kary do urzędu skarbowego.

Co się stanie jeżeli właściciel nieubezpieczonego auta nie zapłaci kary za brak OC? Ściąganie tej sankcji regulują przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Odbywa się to w ten sposób, że UFG wystawia tytuł wykonawczy, a egzekwowaniem kary zajmuje się dalej urząd skarbowy. Urząd może odzyskać pieniądze np. z wynagrodzenia, z rachunków bankowych, z nadpłaty podatku dochodowego lub z nieruchomości. O wyborze środka egzekucyjnego decyduje sam US, ale ustawa nakazuje wykorzystać ten najmniej uciążliwy dla ukaranego. Pieniądze mogą być ściągane z nadpłaty podatku. Gdy jest to niemożliwe albo trzeba zbyt długo czekać – urząd może zobowiązać pracodawcę do zajęcia części wynagrodzenia lub bank do ściągnięcia należności z konta (banki często zamiast pobrania należności – blokują konto). Jeżeli powyższe rozwiązania okażą się nieskuteczne – do mieszkania ukaranego może zapukać poborca skarbowy i zająć majątek ruchomy.

Zobacz także: DS 9 - luksusowy sedan

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Komentarz usunięty.
 • Kris. (gość)

  Bardzo dobrze że ubezpieczenie będzie ppdwyższone.. Jestem za karami pieniężnymi, to pracuje.

 • www.play24pl@vrc.com (gość)

  dobrze poczytaj przepisy a potem zastanówcie się co chcecie żeby było wolne od mediów bo na razie media są wole słowa w każdym miejscu publicznym a jak wy to uznajecie że włączyć odbiornik to nie N trzeba waszego przywódcy tylko obciążyć pocztę i tą pracownicę można sprawdzić jak w prokuraturze u kogo u pana z mundurem jakim zielonym siedzi i czeka na panią na drugim piętrze na lewo nie N i tam zada pytanie czemu pieniądze nie N wpłynęły do telewizji na kartę bo te pieniądze dała komuś innej osobie to teraz panią zawierzą do aresztu i tego fiata zabierze ten w zielonym mundurze Fiata Punto II nie N 73676 N www.playmobile.pl N

 • Idiotyzm i obraża prawa (gość)

  Jak stoi to też jest kierowcą jeśli auto w garażu a obywatel siedzi ale w więzieniu !?też OC ....i też rejestracja obowiązkowa ,czy jedna przed jazdą .Bo wygląda to na przepisy o broni i amunicji .Czyli coś nabędziesz ,nabynesz kupnem ,to od razu to działa i funkcjonuje choć stoi w magazynie jeszcze nie wydane do użytku kupującemu ? Idiotyzm

 • Idiotyzm i obraża prawa (gość)

  To nie jest państwo.To jest zbieranka policjantów ,komorników i złodziei .A państwo to to nie republika ,a państwo policyjne ,republika kolesi ,cwaniaków od Władywostoku do n.yorku

 • Idiotyzm i obraża prawa (gość)

  Oraz chamstwo państwowe i publicznego prywatne

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości