Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Nie gingo, nie dżingo, tylko panda!

Data publikacji: Autor: (W)

Fiat ogłosił, że mały samochód, znany jako gingo, będzie się nazywać panda.

Decyzję o zmianie nazwy Włosi podjęli w wyniku nacisków koncernu Renault, który uważał nazwa gingo jest zanadto podobna do twingo! Zamiast wdawać się w kosztowne spory tuż przed wprowadzeniem autka na europejskie rynki, Fiat uznał, że lepiej zmienić nazwę. Żeby daleko nie szukać, odwołał się do pandy, jednego z najpopularniejszych i najdłużej produkowanych modeli.

Polacy zmianę nazwy mogą traktować jako figiel historii. W roku 1980 ogłoszono, że panda, najnowszy wtedy model Fiata, będzie produkowany w Polsce. Jednak zanim zapadły ostateczne decyzje, w Polsce zapanował kryzys, wybuchły strajki, wymieniono decydentów i plany produkcji licencyjnej pandy spaliły na panewce. Teraz okazuje się, że zgodnie z przysłowiem, "co się odwlecze, to nie uciecze", w polskiej fabryce Fiata jest produkowana panda!

Premierowy pokaz modelu o nazwie "Projekt 169" odbył się w marcu na salonie samochodowym w Genewie. Dwa miesiące później samochód już jako gingo został pokazany w Poznaniu. Na miesiąc przed wprowadzeniem do sprzedaży nowe włoskie małe auto zmienia nazwę. Zamieszanie jest dla Fiata niezwykle kosztowne. Na wypromowanie nazwy gingo wydali już bardzo dużo pieniędzy. Zostały wykonane zdjęcia modelu z tą właśnie nazwą, wydrukowano foldery, nakręcono filmy. Jak na tym zamieszaniu wyjdzie Fiat?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przypomnieć podobną historię sprzed kilku lat. Kiedy Ford wprowadzał na rynek swojego focusa, niemiecki wydawca międzynarodowego czasopisma o tej samej nazwie zaprotestował. Zajadły spór toczył się przez dłuższy czas i pewnie przysporzył popularności nie tylko samochodowi - jak wiadomo, Ford nie ustąpił - ale także czasopismu. Być może o to samo chodziło w sporze między Renault a Fiatem. Renault jeszcze raz zwrócił uwagę publiczności, że istnieje model samochodu o nazwie twingo, nieco już przykurzony, ale do użytku. Fiat wrócił do starej, sprawdzonej nazwy. Na pewno jest ona lepsza dla Polaków, którzy mieli wątpliwości, jak mówić: gingo czy dżingo.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości