Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma obowiązku zostawiania biletu parkingowego za szybą auta

redakcja.gdp
Nie ma obowiązku zostawiania biletu parkingowego za szybą auta
Nie ma obowiązku zostawiania biletu parkingowego za szybą auta
Naczelny Sąd Administracyjny w Łodzi wydał wyrok, który zainteresować może tych, którzy choć zapłacili za parkowanie, to nie wyłożyli w widocznym miejscu dowodu zapłaty. 
Nie ma obowiązku zostawiania biletu parkingowego za szybą auta
Nie ma obowiązku zostawiania biletu parkingowego za szybą auta

Nie ma obowiązku zostawiania biletu parkingowego za szybą auta – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Swój początek sprawa miała kilka miesięcy temu. Kierowcy w Łodzi po zaparkowaniu samochodu muszą z góry zapłacić za parking, a dowód wpłaty umieścić w widocznym miejscu, czyli za szybą auta.

Z takim "nakazem” nie zgadzał się Rzecznik Praw Obywatelskich, który w 2011 roku złożył do sądu skargę. Zdaniem rzecznika miasto ma prawo pobierać opłaty za parkowanie, ale nie może zmuszać kierowców do wykładania biletu w widocznym miejscu, czyli za przednią szybę auta. Według rzecznika prawem samorządu jest tylko i wyłącznie pobranie opłaty. Nakazując wyłożenie biletu przekracza swoje uprawnienia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi podzielił wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich i orzekł, że kierowcy nie muszą zostawiać za szybą biletu parkingowego.

– Wyrok SąduAdministracyjnego dotyczy konkretnej sytuacji, która ma miejsce w Łodzi – tłumaczy Jacek Leśniewski, koszaliński adwokat, który specjalizuje się w prawie administracyjnym. – Polski system prawny nie opiera się na wyrokach, tak jak to ma miejsce w systemie anglosaskim, tylko na przepisach, które każdy sąd interpretuje w zależności od konkretnej sytuacji. Ale oczywiście zdarza się tak, że takie wyroki jak ten, stają się czymś w rodzaju wytycznych do interpretacji przepisów, również dla innych sądów, czy instytucji. 

 Zdaniem mecenasa Leśniewskiego wyrok ma sens: – Liczy się to czy ktoś uiścił opłatę za parkowanie i czy może ten fakt udowodnić.  Zapis podobny do tego, który stał się podstawą wyroku sądu, znajduje się tez w regulaminie korzystania ze strefy płatnego parkowania w Koszalinie. Brzmi on: "Zakupiony bilet parkingowy lub abonament lub karta parkingowa osoby niepełnosprawnej muszą być umieszczone wewnątrz pojazdu za przednią szybą, w widoczny sposób umożliwiający ich odczytanie i stwierdzenie ważności.” 

 Co się dzieje w sytuacji gdy kierowca zapomniał o umieszczeniu kwitka w widocznym miejscu? Wtedy najprawdopodobniej znajdzie za wycieraczką informacje od kontrolera. Kontroler spisuje dokładną godzinę, robi tez zdjęcia. Jeśli kierowca ma dowód, że zapłacił za parkowanie w tym dokładnie czasie, to oczywiście nie musi płacić kary (50 złotych) . Jedyne co musi zrobić to wybrać się do biura płatnej strefy parkowania, albo wysłać maila ze skanem dowodu opłacenia miejsca parkingowego. Może też oczywiście skorzystać z pośrednictwa poczty. 

Joanna Boroń**[email protected]  **

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty