Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Nie masz ubezpieczenia OC? Namierzy cię wirtualny policjant

Data publikacji: Autor: Karol Biela / Marzena Smoręda

Nie masz OC? Namierzy cię wirtualny policjant Nawet pojazd, który nie jest eksploatowany, musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Jego brak to nie oszczędność, tylko proszenie się o kłopoty. Wykrywalność nieopłaconych polis jest bowiem duża.

OC, czyli obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej musi posiadać każdy właściciel auta. W praktyce – według szacunków – nie wykupuje go 80-150 tysięcy kierowców w kraju. Przez lata ściganiem nierzetelnych kierowców zajmowali się policjanci, sprawdzający polisy przy okazji kontroli drogowych. Sytuacja uległa jednak zmianie. Posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej monitoruje na bieżąco system komputerowy. Za brak OC grożą wysokie kary.

Ze względu na wyrywkowość kontroli drogowych, niektórym kierowcom udawało się przez lata jeździć bez ważnego OC. Teraz to się zmieni. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma system komputerowy, który wyłapuje kierowców bez OC. Nazywany jest wirtualnym policjantem lub szpiegiem OC. Na braku OC każdego roku UFG przyłapuje dziesiątki tysięcy zmotoryzowanych.

Kolejni są demaskowani podczas kontroli drogowych. Trzeba pamiętać, że w razie wątpliwości policjanci mogą skierować do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wnioski w sprawie kierowców, którzy nie okazali dokumentu ubezpieczenia i zachodziło podejrzenie, że nie wykupili OC. Fundusz, jeśli stwierdzi, że właściciel auta ubezpieczenia nie wykupił, nakłada bardzo poważne sankcje i wysokie grzywny.

Redakcja poleca:

Prawo jazdy. Kierowca nie straci uprawnień za punkty karne
Co z OC i AC Przy sprzedaży auta?
Alfa Romeo Giulia Veloce w naszym teście

Dzięki nowemu programowi wykrywane są przerwy w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ponad 50% pojazdów bez polisy OC jest identyfikowana wyłącznie na podstawie weryfikacji danych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych.

Kierowcy są zaskoczeni. Wielu z nich nie wiedziało o istnieniu takiego systemu. - Przeważająca grupa kierowców płaci systematycznie ubezpieczenie, ale spora część nie. Nie zdają sobie sprawy, że w razie wypadku, w przypadku braku OC ponoszą też koszty odszkodowania. Dobrze, żeby o tym wiedzieć - mówią przedstawiciele UFG.

Zobacz także: Suzuki Swift w naszym teście

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest administratorem bazy danych, w której znajduje się ponad 200 milionów transakcji sprzedanych ubezpieczeń OC i autocasco. Ubezpieczyciele zobowiązani są w ciągu maksymalnie dwóch tygodni od daty sprzedaży polisy przesłać informacje o tym do Ośrodka Informacji Funduszu. Program komputerowy weryfikuje w firmach ubezpieczeniowych, czy zidentyfikowane lub podejrzane przypadki faktycznie dotyczą pojazdów bez OC. W tym celu wykorzystuje się dane z największej w Polsce bazy polis komunikacyjnych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości