Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Nie płacić!

Data publikacji: Autor: (rp)

fot. Janusz Kubik Według Ministerstwa Sprawiedliwości wkładanie mandatów za wycieraczkę samochodową jest niezgodne z prawem. Taką praktykę nagminnie stosuje np. straż miejska, karząc mandatami za złe parkowanie.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości wkładanie mandatów za wycieraczkę samochodową jest niezgodne z prawem. Taką praktykę nagminnie stosuje np. straż miejska, karząc mandatami za złe parkowanie.

 

fot. Janusz Kubik Zgodnie z prawem można karać winnego wykroczenia, a więc kierowcę, który je popełnił. Art. 98 paragraf 4 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia mówi, że można nałożyć grzywnę w trybie zaocznym na sprawcę, którego nie zastało się na miejscu wykroczenia, o ile „nie zachodzi wątpliwość co do osoby sprawcy” . Jeśli służby miejskie wypisują mandaty i wkładają je za szyby samochodów, to nie mogą mieć co do tego pewności. Nie wiadomo bowiem na pewno, kto popełnił wykroczenie - właściciel pojazdu, czy osoba, której pojazd został użyczony. Fakt otrzymania mandatu kierowca - winowajca powinien poświadczyć osobistym podpisem, a na druku winny znajdować się jego dane.  

 

Mamy więc kolejną lukę prawną, którą kierowcy otrzymujący mandat za wycieraczką wykorzystują na swoją korzyść. Odwołują się od egzekucji mandatu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Na posiedzeniu Kolegium kierowcy zeznają, że pożyczyli swój pojazd innej osobie, ale nie pamiętają komu. Wystarcza to do umorzenia postępowania.

Przewiduje się, że ta luka prawna ma być zlikwidowana.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości