Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Nie przestrzegasz przepisów? Zapłacisz więcej za swoje ubezpieczenie OC. I nie tylko!

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Krzysztof Kapica Ceny polis OC mogą wzrosnąć. Ta podwyżka nie dotyczyłaby wszystkich, ale tych którzy łamią przepisy drogowe. Niewykluczone, że podrożeją także mandaty.

Polisa OC. Czy jest obowiązkowa?

Z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wynika wprost: posiadacz zarejestrowanego w Polsce pojazdu musi być ubezpieczony (wyjątkiem jest posiadacz pojazdu historycznego, który ma czas na zawarcie umowy ubezpieczenia do momentu wprowadzenia pojazdu do ruchu).

Zobacz także: Wypadek czy kolizja. Jak się zachować na drodze?

Kto może zapłacić więcej za OC?

Wysokość OC może być powiązana już nie tylko z ilością szkód, jakie powodują kierowcy, ale też z posiadanymi przez nich punktami karnymi.  - MSWiA, które nad zmianami pracuje, nie ujawnia na razie szczegółów - informuje "Rzeczpospolita".

Podrożeją mandaty?

Kierowców czekają też podwyżki mandatów?   Nieoficjalnie mówi się, że najwyższy ma wynieść 1,5 tys. zł (obecnie to 500 zł).

Ile średnio kosztuje polisa OC?

W I kwartale 2021 przeciętne ceny OC nadal spadają - wynika z najnowszego raportu Punkty analizującego ceny polis sprzedanych przez internetową multiagencję. Na koniec marca za obowiązkową polisę płaciliśmy średnio 579 złotych, o 22 złote (4 proc.) mniej niż 3 miesiące temu i o 66 złotych (10 proc.) mniej niż rok temu.

Niezmiennie najwyższe średnie ceny za OC obowiązują w województwie pomorskim (654 złote), mazowieckim (621 złotych) i dolnośląskim (620 złotych). Z kolei najniższymi średnimi cenami za polisę OC cieszyli się w ostatnich miesiącach kierowcy z województwa podkarpackiego (503 złote), opolskiego (516 złotych) i świętokrzyskiego (523 złote).

Jak zwykle największe różnice w stawkach za OC mogliśmy zaobserwować w poszczególnych ośrodkach miejskich. Różnica pomiędzy najdroższą a najtańszą aglomeracją wyniosła 194 złote. Standardowo najwyższe składki przypadły mieszkańcom Gdańska (715 złotych), Warszawy (707 złotych) i Wrocławia (692 złotych). Rynek ubezpieczeń okazał się natomiast łaskawy dla mieszkańców Opola (521 złotych), Lublina (531 złotych) i Białegostoku (539 złotych).

Zobacz także: Tak prezentuje się Rolls-Royce Cullinan

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości