Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Nie stresują się za kierownicą

Data publikacji: Autor: Sławomir Draguła

Nie stresują się za kierownicą Duże natężenie ruchu oraz ryzyko opóźnień związane z jazdą w korku mogą skutkować podwyższeniem ciśnienia krwi, a to z kolei prowadzi do wielu poważnych schorzeń oraz niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania, które ujawniły występowanie ukrytego stresu podczas prowadzenia samochodu po zatłoczonej jezdni, który może wpływać negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne. - A jazda w korku wymaga ostrożności i rozwagi – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

 

Ze stresem związanym z kierowaniem na zatłoczonej drodze możemy sobie radzić, jeśli nauczymy się rozważnie jeździć i przewidywać wydarzenia na jezdni.

Sprawdź, jak bezpiecznie jeździć podczas burzy i silnej ulewy
   
– Ponadto trzeba zawsze starać się jechać jak najsprawniej, jak najbardziej płynnie i umożliwić to samo innym uczestnikom ruchu drogowego – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. – Aby nie doprowadzać do stresujących sytuacji, podczas manewrów takich jak zmiana pasa czy wyprzedzanie należy dokładnie sprawdzać, czy ich wykonanie jest bezpieczne.

Stres może negatywnie wpłynąć na prowadzenie samochodu, dlatego jeśli czujemy się podenerwowani, warto pomyśleć o technikach relaksacyjnych. W czasie postoju na światłach można poświęcić chwilę na oddychanie głęboko z wykorzystaniem przepony.

Powietrze należy wciągać nosem, następnie wypuszczać ustami licząc do czterech podczas każdej z tych faz. Czynność należy powtórzyć 20 do 30 razy. W czasie jazdy powinniśmy zadbać o to, aby jak najmniej rzeczy nas rozpraszało i denerwowało.

Rozmawiając przez komórkę, prowadzisz jak pijany  

Dlatego zamiast głośnej muzyki lepiej posłuchać muzyki relaksującej. Obniżyć stres pomoże również rozluźnienie mięśni twarzy i proste ćwiczenia rąk wykonywane podczas postojów – np. naprzemienne energiczne chwytanie kierownicy oburącz i rozluźnianie uścisku.


Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą jak jechać w korku:

- Zachowaj odstęp minimum 1,5 m od poprzedzającego samochodu.

- Poruszaj się z prędkością dostosowaną do warunków jazdy, umożliwiającą swobodne manewrowanie.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault 

Nie stresują się za kierownicą
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Nie stresują się za kierownicą

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości