Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Nie tylko zielona karta

Data publikacji: Autor: (w)

W związku z sezonem narciarskich wycieczek, warto przypomnieć, że jeśli ktoś wyjeżdża za granicę samochodem, obowiązkowo musi mieć ubezpieczenie zwane zieloną kartą.

Jest to ubezpieczenie chroniące kierowcę pojazdu przed materialnymi skutkami odpowiedzialności cywilnej za granicą, podobnie jak w kraju obowiązkowe OC.
Przed wyjazdem trzeba sprawdzić czy nasza polisa łączy krajowe OC z zagraniczną zieloną kartą. Jeśli nie, należy wykupić polisę. Najlepiej u agenta, u którego wykupione było OC. Ostatecznie zieloną kartę można wykupić w dowolnej agencji na przejściu granicznym.

Ochroną ubezpieczeniową zielonej karty objęta jest odpowiedzialność cywilna posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym za szkody wyrządzone osobom trzecim, powstałe w związku z ruchem tego pojazdu poza granicami Polski, ale tylko w krajach należących do systemu zielonej karty.

Jeśli w wyniku kolizji, zawinionej przez posiadacza zielonej karty, ktoś poniesie straty materialne, firma ubezpieczeniowa wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie w jego imieniu. Natomiast sprawca szkody nie może liczyć na odszkodowanie z tytułu wykupienia zielonej karty. Zatem przed wyjazdem warto upewnić się, czy ubezpieczenia autocasco obejmuje podróż zagraniczną.

W związku z wyjazdem na narty należałoby pamiętać o wykupieniu jeszcze jednej polisy, mianowicie ubezpieczenia kosztów leczenia.

Ubezpieczenie to nie należy do drogich, warto więc wykupić je z najwyższą sumą gwarancyjną, gdyż wszelkie usługi medyczne na Zachodzie są bardzo drogie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości