Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Nie zapinają pasów

Data publikacji: Autor: Jacek Bombor

Prawie połowa śląskich kierowców nie zapina pasów bezpieczeństwa! – wynika z akcji przeprowadzonej przez policję.

 

– Kontrola objęła 2087 pojazdów. Aż w 826 przypadkach kierowcy nie zapinali pasów bezpieczeństwa. To bardzo alarmujące wyniki – przyznaje kom. Włodzimierz Mogiła z wydziału ruchu drogowego śląskiej policji.

 

W 240 przypadkach pasów nie zapinali pasażerowie, w czterech chodziło o dzieci!

 

– Kierowcy byli karani mandatami, dawaliśmy również ulotki ilustrujące tragiczne skutki wypadków, w których zapominano o tym obowiązku. Podobna akcję przeprowadzono we wszystkich krajach Unii Europejskiej – wyjaśnia kom. Mogiła.

 

Teraz śląska policja będzie z całą konsekwencją karała kierowców, którzy w nosie mają zapinanie pasów . – Grozi za to mandat w wysokości 150 złotych, a także dwa punkty karne – dodaje policjant.

 

Na drogach województwa śląskiego w ubiegłym roku zginęło 508 osób, ponad osiem tysięcy odniosło obrażenia. – Szacujemy, że gdyby wszyscy kierowcy zapinali pasy, ta liczba byłaby o jedną piątą niższa, więc ok. 100 osób mogłoby dalej żyć – dodaje kom. Mogiła.

 

Niejednokrotnie kierowcy lub pasażerowie, którzy przeżyli wypadki drogowe pozostają inwalidami do końca życia lub ich powrót do zdrowia jest okupiony wielomiesięcznymi pobytami w szpitalach. Tymczasem jak wykazują badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych zastosowanie pasów biodrowo–barkowych zmniejsza ryzyko powstawania śmiertelnych obrażeń osób siedzących z przodu samochodu o ok. 45 procent oraz ciężkich obrażeń ciała o 50 proc. Wg Raportu Departamentu Transportu Wielkiej Brytanii użycie pasów bezpieczeństwa redukuje obrażenia twarzy aż o 45-68 proc., mózgu o 33-58 proc., oczu o ok. 40 proc., płuc o 33-58 proc.

 

– To dowodzi, że każdy kierowca i pasażer zaraz po wejściu do samochodu powinien je zapinać. To powinna być jedna z pierwszych czynności – wyjaśnia z kolei kom. Robert Piwowarczyk z ruchu drogowego.

 

Najgorsze jest to, że niektórzy zapominają o zabezpieczeniu swoich dzieci. W wielu samochodach nie ma obowiązkowych fotelików.

 

– Na początku marca kierowca malucha przewoził bez fotelika dwuletnie dziecko. Samochód został uderzony z tyłu. Dziecko zmarło po przewiezieniu do szpitala. Trudno w tej chwili jednoznacznie ocenić, czy gdyby dziecko jechało w foteliku miałoby szansę przeżycia, ale szanse byłyby nieporównywalnie większe – przekonuje Piwowarczyk. W 2004 r. na drogach województwa śląskiego w wyniku wypadków ucierpiało 1050 dzieci do lat 14, dziewięć poniosło śmierć.

 

Z badań przeprowadzonych przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że dziecko jadące z przodu jako pasażer jest zapinane pasami bezpieczeństwa tylko w 86 przypadkach na 100, natomiast z tyłu jedynie w 77 przypadkach na 100.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Komentarze

  • Jarek (gość)

    Uwazam ze wszyscy w samochodzie powinni zapinac pasy i w moim samochodzie bardzo tego pilnuje.Jednak wiele osob szczegolnie z tylu nie chce zapinac pasow.Musze grozic znajomym zeby zapieli pas,bo jak nie to musza opuscic samochod.Mowie im ze nie dbam o ich bezpieczenstwo ale o swoje!Tlumacze ze w trakcie wypadku moga zrobic mi krzywde, uderzajac dodatkowo w moj fotel!

  • Karol (gość)

    Nie rozumię niecheci do zapinania pasów. Sam zawsze je zapinam. To tylko 3 s. roboty;-); nie przeszkadzają w niczym. Ludzie wydają kupę forsy na dodatkowe poduszki; bezpieczniejsze samochody a później nie chce im się pasów zapiąć! Bez sensu. Poza tym jak wytłumaczyć dziecku, że ma zawsze zapinać pasy jak ojciec nigdy tego nie robi. On też ich nie będzie zapinał. Nie lubię mandatów ale to chyba jedyny sposób, żeby niektórym przemówić do rozsądku. Ludzie! Zapinajcie pasy! To może uratować wam życie!

  • Kierowca

    A mnie bez pasóe niewygodnie! Zwłaszcza od czasu kiedy kilka ładnych lat temu wywinąłem "dacha" maluchem, gdyby nie pasy byłbym historią lub w najlepszym, czy może najgorszym razie kaleką! Samo wymuszanie przez nakładanie mandatów nie jest skuteczne i nie będzie, szansa na taka kare jest zbyt mała ale jest metoda...w przypadku odniesienia obrażeń w zdarzeniu drogowym w wyniku jazdy bez zapietych pasów bezpieczeństwa nie wypłacać odszkodowania z polisy NW i obciążyć takową ofiarę własnej GŁUPOTY (!!!) przynajmniej częściowymi jeśłi nie całkowitymi kosztami leczenia!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości