Wszystko
o samochodach

Motocykle / Motocykle

Nie zrobisz prawa jazdy na motocykl przez rok?! Luka w przepisach

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Nie zrobisz prawa jazdy na motocykl przez rok?! Luka w przepisach Od lutego 2012 roku nie będzie można egzaminować motocyklistów. Chyba, że posłowie poprawią prawo, które uchwalił poprzedni Sejm.

Problem z prawem jazdy dla motocyklistów spowodowała nowa ustawa o kierujących pojazdami. Wprowadza ona zmiany w kategoriach praw jazdy, egzaminach i karach za przekroczenie limitu punktów karnych. Powoduje też zmiany w kodeksie drogowym.

Część przepisów ustawy o kierujących pojazdami – w tym te dotyczące egzaminów – wejdzie w życie 11 lutego 2012 r. Tu pojawia się problem, bo w tym momencie przestaną obowiązywać niektóre zapisy obecnego kodeksu drogowego. Wśród nich ten, który mówi o tym, ile lat trzeba mieć, by zrobić prawo jazdy na motocykl. Nie będzie więc można przeprowadzać egzaminów na kierowców jednośladów. Będzie to możliwe dopiero od 19 stycznia 2013 r., gdy zaczną obowiązywać pozostałe przepisy nowej ustawy o kierujących pojazdami. Chyba, że wcześniej posłowie poprawią prawo.

Zobacz też: Prawo jazdy po nowemu - przyszłoroczne zmiany w egzaminach

Wczoraj w Warszawie jeszcze przed spotkaniem dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego z kierownictwem Ministerstwa Infrastruktury nie mówiono właściwie o niczym innym.

Zawalił parlament

- Sprawdziliśmy dokumenty, rząd dobrze przygotował projekt ustawy. Luka prawna powstała na etapie legislacji parlamentarnej - wyjaśnia Marek Staszczyk, dyrektor WORD w Toruniu. - Jednak Ministerstwo Infrastruktury obiecuje, że szybko zajmie się tą sprawą i przedłoży Sejmowi nowej kadencji stosowną poprawkę.

Nowe kategorie

Jerzy Kociszewski, wiceprezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców, szef Szkoły Jazdy „Modraczek” w Bydgoszczy:
- Zgodnie z kolejnymi przepisami tej ustawą, od stycznia 2013 roku zaczną obowiązywać nowe motocyklowe kategorie prawa jazdy. Ustawa precyzuje minimalny wiek wymagany do uzyskania poszczególnych uprawień. Jednak takiego zapisu po lutym 2012 roku nie będzie w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Jest więc luka, którą trzeba szybko -i jest taka nadzieja - załatać.

Zobacz też: Prawo jazdy kat. A - jak zdać egzamin na motocyklu? FOTOPORADNIK

Od 19 stycznia 2013 roku wprowadzi się nową kategorię AM uprawniającą do kierowania motorowerami (od 14 lat). Aby je uzyskać, trzeba będzie ukończyć kurs w ośrodku szkolenia kierowców i zdać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Nowa kategoria A2 będzie uprawniać do prowadzenia motocykli o mocy nie przekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy 0,2 kW/kg. Minimalny wiek do uzyskania tej kategorii to 18 lat. Z kolei kategoria A wprowadza stopniowy dostęp do prowadzenia ciężkich motocykli. I tak od 20 roku życia będzie można prowadzić motocykl ciężki, jeśli od co najmniej 2 lat posiada się kategorię A2. Wymóg 24 lat wprowadzi się dla osób, które nie posiadały przez co najmniej 2 lata prawa jazdy kategorii A2.

Zasady egzaminowania

O ile kategorie są wyszczególnione w ustawie, o tyle zasady egzaminowania określone zostaną w ministerialnym rozporządzeniu, którego projekt jest wciąż konsultowany z dyrektorami WORD-ów.

W tej sprawie właśnie odbyło się wczorajsze spotkanie w Ministerstwie Infrastruktury. Natomiast szkoleniowcy skarżą się, że ich nie prosi się o zdanie.

Dyrektor Starszczyk potwierdza, że projekt rozporządzenia tyczącego egzaminu teoretycznego zawiera 32 pytania, gdy dziś jest ich 18. Trudniejszy ma być też test na placu manewrowym, bo przyszły motocyklista będzie się musiał popisać wolnymi i szybkimi manewrami, w tym omijaniem przeszkody.

Jednak ostateczny projekt może się jeszcze zmienić.

Marek Weckwerth

Źródło: http://pomorska.pl

Nie zrobisz prawa jazdy na motocykl przez rok?! Luka w przepisach
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Nie zrobisz prawa jazdy na motocykl przez rok?! Luka w przepisach

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości