Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Technologia

Niech moc będzie z Wami

Data publikacji: Autor: Michał Głombiowski

Rys. Dziennik Bałtycki Naciskasz lekko pedał gazu, a samochód żwawo wyrywa do przodu. Marzenie wielu, zwłaszcza młodych, kierowców.

Naciskasz lekko pedał gazu, a samochód żwawo wyrywa do przodu. Gwałtownie rosnąca prędkość wciska cię w fotel, a świadomość sporego jeszcze zapasu mocy sprawia, że poziom adrenaliny rośnie. Marzenie wielu, zwłaszcza młodych, kierowców.

 

Co zrobić, gdy twoje auto zamiast rączych rumaków kryje pod maską nieruchawą szkapę? Z Malucha nie zrobisz raczej Porsche, są jednak sposoby, by ożywić trochę swój samochód. Warto jednak zaznaczyć, że moc maksymalna to nie wszystko.

 

Jeżeli nie masz „ambicji” Krzysztofa Hołowczyca, nie będziesz jeździł samochodem przy mocy maksymalnej. Tak naprawdę ten parametr ma znaczenie tylko w połączeniu z ilością obrotów. BMW 316i osiągający przy 6000 obr./min. moc 100 KM, przy 3500 ma ich tylko 68, a przy 2500 zaledwie 47. Podrasowując swoje auto, trzeba zwykle zdecydować, co nas bardziej interesuje: dynamiczne przyspieszenie pozwalające na skrzyżowaniu zostawić wszystkich daleko w tyle, czy szybkość maksymalna umożliwiająca rozgrzanie do czerwoności prędkościomierza.Rys. Dziennik Ba³tycki

 

Filtr powietrza

 

Poprawianie osiągów możliwe jest m.in. dzięki wymianie filtra powietrza na sportowy. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż wkładu o mniejszych oporach przepływu. Filtr wykonany z bawełny impregnowanej olejem charakteryzuje się mniejszymi oporami przepływu w porównaniu z seryjnym produktem. Efekty zastosowania takiego filtra są minimalne. Dla poszukujących większego przyrostu osiągów przeznaczono stożkowy filtr powietrza. Nie umieszcza się go w seryjnej puszce, lecz na rurze doprowadzającej powietrze z puszki do kolektora, po uprzednim demontażu samej puszki. Pozwala to na pobieranie przez silnik większej ilości powietrza dzięki większej powierzchni efektywnej filtra.

 

„Speed Tec”

 

To nowy produkt firmy Liqui Moly dla kierowców ze sportowym zacięciem. Jest to dodatek do benzyny w znacznym stopniu poprawiający przyspieszenie samochodu. Dzięki komponentom Rys. Dziennik Ba³tycki dodatek ten przyspiesza rozprzestrzenianie się iskry podczas zapłonu mieszanki paliwowej, co powoduje, że spalanie następuje szybciej i wydajniej. Pozwala to w krótszym czasie wyzwolić większą energię. „Speed Tec” sprawia, że ich udział resztek niespalonego paliwa zostaje praktycznie ograniczony do zera, tzn. moc powstała z wyzwolonej energii z jednostki paliwa jest dużo większa. Oprócz polepszenia osiągów pojazdu środek dba również o czystość całego układu Rys. Dziennik Ba³tycki paliwowego. Szczególną różnicę w przyspieszeniu widać w pojazdach starszych.

 

Magnetyzery

 

Magnetyzer montowany na przewodzie paliwowym wygląda niepozornie, ale stwarzając specjalnie ukierunkowane pole magnetyczne sprawia, że paliwo jest lepiej wymieszane z powietrzem i podlega bardziej wydajnemu spalaniu. Wzrost mocy jednostki napędowej sięgać Rys. Dziennik Ba³tycki może kilku procent, przy równoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa.

 

Świece zapłonowe

 

Dostępne są świece zapłonowe o sportowym charakterze zwiększające moc silnika i poprawiające przebieg krzywej momentu obrotowego. Zastosować można świece z dodatkowymi elektrodami pomocniczymi, dzięki którym przy pojawieniu się napięcia następuje przeskok trzech lub dwóch iskier. W efekcie zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej następuje jednocześnie w trzech miejscach, poprawiając Rys. Dziennik Ba³tycki efektywność spalania. W ten sposób można zwiększyć o około 1-3 proc. moc silnika.

 

Chipy elektroniczne

 

Chip to elektroniczny układ scalony, który steruje pracą silnika. Poprzez jego zamianę lub modyfikację można uzyskać bardziej dynamiczny charakter jednostki napędowej. W niektórych samochodach modyfikacji można dokonać w serwisie przez wpisanie nowych danych do pamięci komputera sterującego pracą silnika. W innych przypadkach dokonuje się wymiany całego chipa. Wzrost mocy uzyskany przez modyfikację oprogramowania może wynieść od ok. 10 do 25 procent.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości