Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 39047 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Wiadomości / Felietony

Niech żyje styl. Felieton Ryszarda Perczaka

Data publikacji: Autor: Ryszard M. Perczak

Fot. archiwum Wydarzenie o którym dziś piszę dotyczyć będzie wąskiej grupy kierowców, tych którzy nie dość, że gustują w tego typu autach to jeszcze mają odpowiednio grube portfele. Zapowiada się jednak bardzo interesująco a chodzi o to, że najpóźniej w połowie roku będziemy świadkami premiery ciekawego samochodu.

Fot. archiwumChodzi o Fiata 124 Spidera, który co ciekawe, od razu stanie do pojedynku z obecną już na rynku nową Mazdą MX-5. Oba auta są podobne (powstały wspólnymi włosko-japońskimi siłami), choć jednocześnie bardzo od siebie różne, a najbardziej z wyglądu.

Red. Maciej Pertyński, który już widział Spidera gdzieś w USA, gdy o nim mówi zmienia barwę głosu, poci się i zaczyna się ślinić. Jego zachowanie jest o tyle znaczące, że widział już niejedno i niełatwo go jeszcze czymkolwiek zadziwić.

Wszystko więc wskazuje na to, że po chudym okresie włoska marka ma wreszcie wóz, na który już warto odkładać pieniądze. Wprawdzie, jak już wspomniałem Fiat 124 Spider nie do końca jest fiatowski, właściwie poza wyglądem, ma z tą marką bardzo niewiele wspólnego, ale czy ma to jakieś znaczenie?

Zobacz także: Problemy z amortyzacją przy odszkodowaniu z OC

Włosi mając gotowe wnętrze tzn. całe wnętrzności samochodu ze swej strony coś tam zmienili po swojemu, ale dołożyli do niego to co mają najlepsze, mianowicie styl. Niepowtarzalny i niepodrabialny. Opakowali konstrukcję Mazdy w najładniejsze szaty, jakie można sobie wyobrazić. I tu dochodzę do sedna. Otóż fani roadsterów będą rozdarci, bo bliźniacza Mazda MX-5 jeśli chodzi o wygląd także nie wypadła sroce spod ogona.

Fot. archiwumPomysł na to, aby ręka w rękę budować samochody i w ten sposób oszczędzać pieniądze nie jest wcale nowym wymysłem Mazdy i Fiata. Dziś, kiedy połowa podzespołów w każdym typowym modelu jest taka sama, najbardziej istotny jest właśnie wygląd, a tego w najlepszym wydaniu nowy roadster z Turynu, a właściwie z Hiroszimy ma aż nadto.

MX-5 to kwintesencja obowiązującego teraz w Maździe kierunku nazywanego Kodo. Spider jest za to wielkim powrotem do pięknych, fiatowskich linii sprzed lat, gdy nie trzeba było jeszcze patrzeć na znaczek firmowy żeby rozpoznać, że to Fiat.

Do premiery Fiata 124 Spider zostało jeszcze kilka miesięcy. Jest zatem nieco czasu na zastanowienie się. A może szalę decyzji przeważy cena?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • kopka (gość)

    Rzeczywiście trudny wybór. Mnie bardziej leży Fiat

  • stanczyk (gość)

    TO fIACISKO JAKIEŚ NIJAKIE . ! .. Miata jest zaprojektowana fikuśnie po "japońsku" i to jest siła tego auta , a Fiat to podróbka, która wcale nie wygląda specjalnie wystrzałowo .. Poza tym skoro to mazda , to po co kupować przebrana za Fiata Mazde? Należy nagrodzić Mazde za wysiłek .. Duzy koncern i nie stać go na produkcje własnego, oryginalnego autka.. ?!?!

  • BartoszFisher (gość)

    Mazda MX5 stoi w salonie w Polsce za ok 90 tysięcy złotych od 3 kwartału 2015 roku. Fiat wejdzie rzekomo w 2016 - jak dobrze pójdzie - bo przecież premierę przekładają już od 2014 roku. U niemieckich dealerów trwają już zapisy - 26,000 euro, czyli jakieś 120 tysięcy. Dodajmy, że wnętrze w stosunku do mazdy jest nie zmienione. Miałem różne kabriolety fiata, w tym rzeczonego 124 spidera z lat 70tych, jednak nie widzę najmniejszego sensu aby za Fiata płacić 30 tysięcy więcej jak za Mazdę. Powiedzmy wprost: firma FIAT zdycha i takimi zagrywkami sonduje rynek. Jak zapiszą się u dealerów ludzie, to może w 2017 Fiat wyda im te "przerobione" Mazdy 30 tysięcy drożej. Jak się nie zapiszą to po cichu Fiat wygasi temat. Tak jak zresztą wcześniej zrobił z premierą dwóch innych kabrioletów: nowej barchetty (rzekomo 2012 rok) czy X1/9 (concepty z 2009 roku).

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Fiat zdjęcia

Fiat dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Fiat opinie

Oceń swoje auto

Fiat Cena