Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Niedoceniana sonda lambda

Data publikacji: Autor: (S. I)

Sonda lambda (czyli czujnik tlenu) jest bardzo ważną częścią układu wydechowego. Jej działanie ma duży wpływ na emisję spalin oraz zużycie paliwa.

Niesprawna sonda lambda powoduje przekroczenia dopuszczalnej wartości emisji spalin. Innymi negatywnymi skutkami niesprawności sondy lambda jest znaczny wzrost zużycia paliwa sięgający nawet 50 procent oraz obniżenie mocy silnika. Żeby zapobiec takim niekorzystnym sytuacjom zaleca się kontrolę sondy lambda co 30 tys. kilometrów.

- Regularne kontrole i ewentualna wymiana zużytej sondy lambdy są opłacalne zarówno ze względów ekonomicznych, jak i z uwagi na ochronę środowiska - mówi Dariusz Piaskowski, właściciel firmy Mebus, specjalizującej się w naprawie i wymianie układów wydechowych. - Przegląd tego elementu nie jest drogi w porównaniu ze szkodami, jakie mogą wyniknąć z jego niesprawności. Zepsuta sonda lambda ma duży wpływ na nieprawidłowe działanie katalizatora i jego szybkie niszczenie. Dzieje się tak na skutek powstawania niekorzystnego składu mieszanki spalinowej, co prowadzi do uszkodzenia katalizatora i konieczności jego wymiany.

Na zużycie sondy lambdy wpływ ma środowisko, w jakim pracuje. Poddawana jest ona stałemu obciążeniu termicznemu, chemicznemu i mechanicznemu, dlatego starsze sondy mogą zawyżać wartości emisji spalin. W normalnych warunkach sonda działa prawidłowo ok. 50-80 tys. km, sondy podgrzewane osiągają żywotność nawet 160 tys. km. Elementem, który doprowadza do szybszego zużycia sondy lambdy lub jej trwałego uszkodzenia, jest niskooktanowe, zanieczyszczone lub zawierające ołów paliwo.

- Zużycie sondy przyspieszają także cząsteczki oleju lub wody, które w różny sposób mogą przedostawać się do układu wydechowego - powiedział Dariusz Piaskowski. - Do uszkodzenia może doprowadzić również wadliwe działanie instalacji elektrycznej. Należy pamiętać, iż kontrolowanie sprawności sondy lambda ma wpływ na nasze bezpieczeństwo, bowiem na skutek jej niesprawności może dojść nawet do zapłonu katalizatora, a co za tym idzie, całego samochodu.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

 • MAKS (gość)

  MAM PROBLEM Z SONDA ZAPALA MI SIE W RURZNYCH PRACACH SILNIKA NIE MOGA DOJSC DO OPINI CO WYMIENIC RZEBY BYLO DOBRZE SA RUZNE OPINIE NA ZLA PRACE SONDY JESTEM W KROPCE NIE WIEM CO ROBIC

 • MAKS (gość)

  PROSZE O RADE NAPISZCZCIE CO ROBIC SMSA NA NUMER 500129526

 • mariusz (gość)

  jakie masz auto i na czym jeździ?

 • mariusz (gość)

  jeśli jeździsz na gazie to jest normalne bo komputer jest zaprogramowany fabrycznie na bęzyne,nie ma się czym martwić,mam to samo w RENO ESPACE!!! Edytowany przez moderatora 2006-04-24 07:53

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości