Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Nielegalne euronalepki

Data publikacji: Autor: Bogdan Możdzyński

 Od maja na stacjach benzynowych w Czechach tamtejsi kierowcy zaopatrują się w nalepki z Eurobandem. Pojawiły się one także w Polsce.

Euroband to niebieski pasek na samochodowych tablicach rejestracyjnych, na którym znajduje się dwanaście żółtych gwiazdek, symbol UE, oraz litery kodowe państwa członkowskiego.

 

Niebieskie nalepki czescy kierowcy umieszczają na obowiązujących w tym kraju białych tablicach rejestracyjnych. Petr Kubera, rzecznik ambasady czeskiej w Warszawie,  mówi, że ich stosowanie nie jest legalne i kierowcy mogą być za to karani przez policję. Legalne unijne tablice mają się pojawić w Czechach od przyszłego roku.

 

Tymczasem nalepkowy biznes pojawił się w Polsce. Unijne nalepki z symbolem PL rozprowadza poprzez Internet Marcin Suszczewski. Sprzedaje po kilkanascie kompletów dziennie. Komplet składa się z trzech odblaskowych nalepek (jedna zapasowa) i kosztuje (z przesłaniem) 10 zł. Za zakup powyżej 50 nalepek cena kompletu spada do 4 zł. – Jesteśmy obywatelami Unii Europejskiej i mamy prawo do oznaczenia tablic zgodnie ze wspólnotowymi normami. Wprowadzenie takich tablic zaleca Komisja Europejska, a Polska zadeklarowała to z dniem swego wejścia do Unii – mówi Suszczewski. Jego zdaniem, w przypadku aut już zarejestrowanych wystarczy jedynie zmiana niebieskiego paska. Taką możliwość mają m.in. kierowcy w Wielkiej Brytanii.

 

Jak informuje portal internetowy www.worldlicenseplates.com , spośród nowych państw członkowskich nowe unijne tablice wydawane są od 1 maja 2004 roku już w Estonii, na Łotwie, w Słowacji i Słowenii oraz na Węgrzech, a od września będą na Litwie. - Przewidujemy, że eurotablice rejestracyjne zostaną wprowadzone w Polsce w najbliższych dwóch-trzech latach. Traktat akcesyjny nie zobowiązywał nas do ich wydawania od maja 2004 roku. Jeśli się na nie zdecydujemy to będą musiały one spełniać unijne standardy – mówi Barbara Plak-Nowicka, naczelnik Wydziału Rejestracji Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Obecnie wydawane w Polsce tablice są zgodne z wzorem określonym w rozporządzeniu ministra infrastruktury (z 22 lipca 2004 r.) i w związku z tym – jak mówi pani naczelnik – "samodzielne naklejanie niebieskiego paska z flagą UE i literami PL jest nielegalne". - Nie mamy żadnych wytycznych w tej sprawie z Komendy Głównej, ale nie sądzę, by naklejanie na tablice rejestracyjne nalepek z flagą Unii to był jakiś problem dla policji ze względu na znikome społeczne niebezpieczenstwo czynu – mówi mł.insp. Jacek Zalewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.


 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • krzygo@poczta.onet.pl (gość)

    Podobno w Polsce mają być zastosowane eurobandy UE od 01-05-2006 r. WRESZCIE dołączymy do pozostałej 24-ki krajów UE, którzy już to zastosowały.Krzysztof - Szczecin

  • Krzychu (gość)

    Co za debil: "Nie mamy żadnych wytycznych w tej sprawie z Komendy Głównej, ale nie sądzę, by naklejanie na tablice rejestracyjne nalepek z flagą Unii to był jakiś problem dla policji ze względu na znikome społeczne niebezpieczenstwo czynu – mówi mł.insp. Jacek Zalewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji." A Ustawa "Prawo o ruchu drogowym", która zabrania ozdabiania tablic rejestracyjnych???

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości