Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Nielegalne tablice

Data publikacji: Autor: (pij) - Express Ilustrowany

Fot. Express Ilustrowany: Kto ma auto z niestandardowych rozmiarów miejscem na tablicę, może mieć rejestrację albo nieładną (jak na zdjęciu) albo... nielegalną. Właściciele samochodów z tablicami rejestracyjnymi niestandardowych rozmiarów narażają się na utratę dowodu rejestracyjnego. Minister transportu nie przewidział, że są samochody, do których wydawane w urzędach „standardowe” tablice nie dają się zamontować.

W Polsce legalne są tylko tablice wydawane przez urzędy, zajmujące się rejestracją pojazdów.

 Fot. Express Ilustrowany: Kto ma auto z niestandardowych rozmiarów miejscem na tablicê, mo¿e mieæ rejestracjê albo nie³adn± (jak na zdjêciu) albo... nielegaln±.

Dla aut przewidziano tabliczki w dwóch rozmiarach: 25 x 12 cm i 29 x 23 cm. Po drogach jeździ jednak wiele aut (np. amerykańskich), w których takich tablic w żaden sposób nie da się wpasować w przeznaczone dla nich miejsce. Urzędowe są albo za długie, albo za wysokie. Chcąc przymocować je do wozu, trzeba je wygiąć, a to już nieestetycznie wygląda.

 

Wielu kierowców, nie chcąc szpecić swych pięknych „wózków” robi więc tablice na zamówienie. Większość nie podejrzewa, że naraża się na kłopoty.

 

- Tablice rejestracyjne są takimi samymi dokumentami pojazdu jak dowody rejestracyjne i dlatego tylko te wydawane przez urząd wraz z dowodem można uznać za legalne - twierdzi Bogusław Hawryś, dyrektor Wydziału Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów Urzędu Miasta Łodzi.

 

Urzędnikowi wtóruje policja.

- Tablica inna niż urzędowa pochodzi z nielegalnego źródła i to już podstawa do zatrzymania dowodu rejestracyjnego - mówi oficer drogówki.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości