Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Nielegalny sposób na tańsze OC. Grozi za to nawet 5 lat więzienia (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Nawet kilkaset tysięcy kierowców mogło skorzystać z nielegalnego sposobu oszczędzenia na OC. Chodzi o krótkoterminowe ubezpieczenia, przeznaczone dla handlarzy samochodami.

Teoretycznie ubezpieczenie komisowe to rozwiązanie przeznaczone dla handlarzy samochodów - takie polisy kosztują średnio 50 złotych za miesiąc. Z uwagi na wysokie ceny ubezpieczenia OC, z ubezpieczenia komisowego zaczęli korzystać także kierowcy z bogatą historią szkód ubezpieczeniowych. - W momencie kiedy pojawiły się bardzo ostre podwyżki cen polis OC, część klientów wpadła na pomysł, że można wykorzystywać polisy komisowe dla obniżenia składek - wyjaśnia Marcin Broda z Miesięcznika Ubezpieczeniowego.

Kierowców wykorzystujących nielegalny sposób na obniżenie składek zaczęło lawinowo przybywać, dlatego wykaz samochodów ubezpieczonych w taki sposób trafił pod lupę urzędników. - Po przeanalizowaniu tych wykazów, które zawierają po kilkaset tysięcy takich umów, urząd będzie mógł stwierdzić jaka jest skala potencjalnych nieprawidłowości i podjąć stosowne działania nadzorcze wobec zakładów ubezpieczeń - wyjaśnia Jacek Barszczewski z Komisji Nadzoru Finansowego.

Redakcja poleca:

Uwaga kierowcy. Nawet 4200 zł kary za drobne spóźnienie
Opłata za wjazd do centrum miasta. Nawet 30 zł
Kosztowna pułapka w którą wpada wielu kierujących


Przykre konsekwencje za niezgodne z prawem zawieranie umów mogą spotkać także kierowców i agentów ubezpieczeniowych. - Klient składający podpis pod taką polisą poświadcza nieprawdę, a najczęściej agent ubezpieczeniowy, który takie oświadczenie przyjmował, doskonale wiedział, że jest to nieprawda - wyjaśnia Marcin Broda. Za poświadczenie nieprawdy grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich zmotoryzowanych i bez względu na to, w jakiej firmie je kupimy, będzie miało dokładnie taki sam zakres ochrony. Wynika to z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Natomiast cena OC nie jest narzucana przez ustawodawcę i ubezpieczyciele, tak jak przedstawiciele innych branż, rywalizują ze sobą przy użyciu cen.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Kapi (gość)

    Po tych zmianach z karami za brak OC i teraz jeszcze to tojuż się nie opłaca nie wykupować OC. Teraz wypróbowuje to z yanosika, mam nadzieje, że ono mnie troche podratuje finansowo...

  • Aroo (gość)

    Redaktora trochę poniosła wyobraźnia i fantazja. Art. 271kk nie ma zastosowania w przypadku umowy cywilno prawnej jaka jest polisa Oc. Tutaj wchodzi w grę art. 815 KC

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości