Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Nieodśnieżony chodnik. Kto za to odpowiada?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Anna Kaczmarz Nieodśnieżone chodniki to zmora wielu pieszych. Kto powinien go odśnieżyć? Sytuacja komplikuje się jeśli ktoś przewróci się przed naszym domem na nieodśnieżonym chodniku i złamie nogę.

Każdy chodnik, który położony jest wzdłuż posesji, powinien zostać uprzątnięty. Jeśli wydzielona część dla ruchu pieszego bezpośrednio leży przy granicy nieruchomości, wtedy obowiązek odśnieżania należy do właściciela. Inaczej jest jednak, gdy pomiędzy chodnikiem a rozpoczęciem posesji jest np. pas zieleni. Wtedy o odśnieżanie powinna zatroszczyć się gmina.

Chodnika nie trzeba odśnieżać:

  • jeśli gmina pobiera opłaty za postój lub parkowanie samochodu w miejscu przeznaczonym na ruch pieszy,
  • który nie znajduje się bezpośrednio przy granicy Twojej nieruchomości,
  • z przystanków autobusowych czy tramwajowych, które są wyraźnie wydzielone krawężnikiem lub znakiem poziomym torowisk pojazdów szynowych.

Za nieodśnieżenie chodnika grozi kara, która może wynosić nawet 1500 złotych lub kara nagany. Wynika to z art. 117 kodeksu wykroczeń. Właściciel nieruchomości musi pamiętać także o odśnieżeniu dachu oraz elewacji.

Jeśli ktoś przewróci się przed naszym domem na nieodśnieżonym chodniku i złamie nogę, może żądać odszkodowania. Poszkodowany, występując z roszczeniem, musi udowodnić, że to właśnie na tym podmiocie ciążył obowiązek odśnieżania miejsca wypadku i z własnej winy wyrządził mu on szkodę, dopuszczając się zaniedbań.

Zobacz także: Tak ma wyglądać Maserati Grecale

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości