Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Nieodśnieżony samochód. Za to grozi mandat

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Lód, czy jakiekolwiek inne elementy spadające z samochodów nie tylko ciężarowych stanowią poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Na kierujących spoczywa obowiązek przygotowania do jazdy pojazdu w taki sposób, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych użytkowników dróg.

Zwłaszcza kierowcy ciężarówek powinni zadbać o usunięcie wody, która osadza się na plandekach. Podobnie jest ze śniegiem czy lodem na innych pojazdach. Za to grozi mandat od 50 do 500 zł.

Taki obowiązek wynika, m.in. z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym i art. 66, którego pierwszy punkt stanowi ,,Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego: nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę”.

Kolejny mandat możemy otrzymać za pokryte śniegiem tablice rejestracyjne. Ile zapłacimy? To w dużej mierze zależy od faktu czy mamy szczęście. Jeśli jednak nie jest to „nasz dzień” i policjant zakwalifikuje nasze wykroczenie do złamania przepisów wynikających z art 60 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym (zabrania się zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne), wtedy mandat może wynieść nawet i 500 złotych!

Zobacz także: Problem z uruchomieniem silnika diesla zimą

Zaśnieżony samochód jest dużym zagrożeniem dla ruchu, dlatego przygotowanie auta do podróży nie powinno ograniczać się tylko do usunięcia śniegu z przedniej szyby. Istotne jest zeskrobanie wszystkich zamarzniętych szyb i lusterek. Oczyszczone muszą być także m.in. reflektory i tablice rejestracyjne oraz dach, maska i bagażnik.

 Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Konara (gość)

    Powinni konara odcinać

  • opole (gość)

    Mandat za to za tamto, niedlugo za posiadanie samochodu bedzie mandat. A gdzie zdrowy rozsadek? Tydzien temu wracalem tylko 12 km od miasteczka w czasie zadymki snieznej. Po przyjechaniu do domu caly tyl auta byl przysypany bardzo drobnym sniegiem laczmie z tablica rejestracyjna. I co bede co 5 km wychodzil i sprawdzal czy tablic mi nie przysypalo? A jezeli w gorach sa zle warunki a nawet kleska zywiolowa, stan alarmowy, to policja bedzie ratowac zycie ludziom czy wypisywac mandaty za nieczytelne tablice? Nie robcie z siebie idiotow bo to juz nie jest glupie tylko tragiczne. Zima nieraz nie da sie wyjechac albo w ogole jechac wiec mandaty prosze kierowac do zarzadow drog.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości