Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Nieoznakowany pług

Data publikacji: Autor: (wit)

Miałem wypadek. Po zmroku, na trasie z ograniczeniem prędkości do 90 km/h, najechałem na tył traktora. Maszyna ciągnęła małogabarytowy, ale długi - ok. 5m - pług rolniczy. Nie widziałem go, bo nie był oznakowany. Uszkodziłem przednią maskę samochodu. Wezwani przeze mnie policjanci, uznali moją winę.

- Ukarali mnie mandatem karnym oraz sześcioma punktami karnymi za spowodowanie kolizji drogowej. Twierdzili, że nie ma żadnego przepisu nakazującego oznakowanie takich "doczepek" przy traktorach. Mam zatem pytanie: Czy traktor ciągnący w nocy pług rolniczy, powinien być dodatkowo oznakowany i czy na pługu powinien być zamontowany odblask lub światło? - pisze w liście do naszej redakcji pan Tomasz z Gdańska.

 

Sprawę wyjaśnia nadkom. Janusz Staniszewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku.


- Odpowiedzi na pytania pana Tomasza można znaleźć w rozporządzeniu ministra transportu i gospodarki morskiej, która reguluje sprawę warunków technicznych pojazdów oraz zakres ich niezbędnego wyposażenia. Określa się tam, że ciągnik rolniczy powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby wystające części, które mogą stanowić zagrożenie na drodze, w czasie jazdy były zdemontowane lub złożone. Jeżeli jest to niemożliwe, to kierujący powinien zadbać o należyte ich oznakowanie. Urządzenia zamontowane na ciągniku rolniczym, które wystają poza obrys pojazdu, powinny być oznakowane na przemian pasami barwy białej i czerwonej. Jeśli urządzenie zamontowane z tyłu, wystaje na odległość większą niż jeden metr, powinno być dodatkowo oznakowane światłem barwy czerwonej.
Opisana sytuacja bardzo mnie zastanawia. Jeżeli pan Tomasz nie poczuwał się do winy, mógł przecież nie przyjąć mandatu. Sprawa trafiłaby na wokandę Sądu Grodzkiego, który na pewno wydałby właściwy wyrok. Teraz pan Tomasz może złożyć do sądu wniosek o anulowanie mandatu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Komentarze

  • glinek (gość)

    no cóz, jestem rolnikeim i powiem ze jezdzi sie tak zawsze, ale prawdemówiąc powinien tam byc trójkąt a z drugiej strony gdzie bezpieczna odległosc?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości