Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Nieprecyzyjne prawo uderza w kierowców

Data publikacji: Autor: (ks)

Fot: Archiwum Polskapresse Jeśli sądzisz, że po złapaniu cię przez fotoradar i zapłaceniu mandatu kończą się twoje problemy jesteś w wielkim błędzie. One dopiero się zaczynają.

Na polskich drogach działa pół tysiąca fotoradarów. Właścicielami połowy z nich jest Inspekcja Transportu Drogowego, pozostałe Fot: Archiwum Polskapressenalezą do straży gminnych. Jednak żadna z tych służb przesyłając właścicielowi sfotografowanego auta mandat nie dołącza zdjęć. I tu zaczynają się schody.

Bo właściciel pojazdu może przyjąć mandat na siebie, jeśli jest przekonany, że to on  prowadził samochód lub np. wskaże członka rodziny jako sprawcę wykroczenia.

Biada jednak właścicielowi pojazdu, kiedy po sprawdzeniu w Centralnej Ewidencji Ludności wiarygodności podpisu i wizerunku okaże się, że na zdjęciu była inna osoba od niż ta, która przyznała się do popełnienia wykroczenia i złożyła oświadczenie.

Takie nieprecyzyjne prawo uderza w obywatela, co jest niedopuszczalne. Rzecznik praw obywatelskich i prokurator generalny widzą to tak: przed wskazaniem przez właściciela pojazdu winnego popełnienia wykroczenia powinien on obejrzeć zdjęcie,  nie byłoby wtedy problemów.

Jako jeden z powodów niewysyłania zdjęć przez inspekcje i straż wymienia się chęć zaoszczędzenia na ich obróbce i wysyłce. Wielu prawników przekonuje jednak, iż taka taktyka ma ukrócić handel punktami karnymi. Kiedy właściciel od razu zobaczy, że zdjęcie jest niewyraźne, może wskazać kogoś z rodziny, kto ma prawo jazdy, ale go nie używa, albo np. sprzedać punkty w sieci.

Sprawa jest poważna, bo są już pierwsze sprawy karne tych właścicieli aut, którzy bez obejrzenia zdjęcia błędnie wskazali winnego wykroczenia. Poprawieniem prawa powinien się zająć ustawodawca i to jak najszybciej.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • 000bryan (gość)

    Termin 180 dni jest tak celowo długi, że ja nie jestem iracjonalnie w stanie stwierdzić czy tego a tego dnia kto prowadził np.z mojego najbliższego grona osób(nie mam zamiaru by dany samochód miał coś w rodzaju książki pokładowej). KE zastanawia się czy od 2033 kiedy mają być ujednolicone prawka wczytujące kod nr prawa jazdy sprzężoną do nadchodzących w najbliższych latach "czarnych skrzynek" we wszystkich pojazdach i w ten sposób już w momencie migawki fotoradaru to zarządzający fotoradarami już by wiedzieli, który "numer" kierowca(a niekoniecznie właściciel) pojazdu, a samo pokazane zdjęcie byłoby czystą formalnością w indentyfikacji. To wymaga wiele poprawek w tym nowatorskim zakresie. W GB, Śzwecji fotoradar powoli wychodzi z użycia na rzecz "kontaktu" radaru z "czarną skrzynką" twojego pojazdu i tutaj za bardzo nie zarobiliby ani MF, ITD czy SM - to byłoby na rzecz faktyczne bezpieczeństwo ...no wszystko może się zdarzyć, póki co słynne motto działa:OGRANICZENIE=ZYSK. Zdróweczka.

  • 000bryan (gość)

    W temacie.Nie trzeba robić obróbek zdjęć wystarczyłoby w przesłanym wezwaniu dodać zapytanie na który adres mailowy przesłać fotkę fotoradarową z oryginalnego kadru"migawkowego"...A w ogóle to jest wszystko z ich strony perfidnie z góry robiony szwindel bez żadnych skrupułów de facto to jest dopiero moim zdaniem zamierzonePIRACTWO SYSTOMOWEcelem zwyczajnego udupienia kierujących bez żadnych szans obrony nawet gdy nie złamał przepisy drogowe#bywały praktyki,podobno przezSM,polegające na powiększaniu kadru fotki fotoradarowej celem"wycięcia"innego kierującego-tamten też udupiony de facto z jednej fotki upiec2pieczenie udupionych kierujących,który jeden z nich może być niewinny,a obaj wezwani do zapłaty mandatów-gdyby zobaczyli kiepskie zdjęcia to tłumaczą im,że rzekomo obiektyw ma gorszą ustawioną rozdzielczość i tu wymagałbym od sądu sprawdzenia porównawcze z żródłowym materiałem a końcowym;różnica jakośći=anulowanie mandatu+dla zasady,odszkodowanie z tt.krętactwa zarządcy fotoradaru.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości