Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Niesprawny termostat

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Tomasz Jodłowski: Powodem długiego rozgrzewania się silnika może być uszkodzony termostat. Sprawdzenie poprawności działania termostatu nie jest skomplikowane, trzeba go jednak wymontować z układu Gdy silnik rozgrzewa się zbyt długo, zużywa więcej paliwa. Zbyt długie nagrzewanie może wynikać z uszkodzenia termostatu.

Z punktu widzenia prawidłowej pracy, silnik powinien jak najszybciej osiągnąć właściwą temperaturę. Nowoczesne silniki osiągają ją po przejechaniu 1- 3 km.

 Fot. Tomasz Jod³owski: Powodem d³ugiego rozgrzewania siê silnika mo¿e byæ uszkodzony termostat. Sprawdzenie poprawno¶ci dzia³ania termostatu nie jest skomplikowane, trzeba go jednak wymontowaæ z uk³adu

Gdy jednostka napędowa rozgrzewa się zbyt długo, zużywa większe ilości paliwa. Zbyt długie nagrzewanie się silnika może być spowodowane uszkodzeniem termostatu.

 

W układzie chłodzenia jednostki napędowej możemy wyróżnić dwa obiegi przepływu cieczy. Gdy silnik jest zimny ciecz chłodząca krąży w tzw. małym obiegu, na który składają się blok silnika i nagrzewnica. Po osiągnięciu właściwej temperatury ciecz krąży w tzw. dużym obiegu, którym jest obieg mały wzbogacony o chłodnicę, pompę, zbiornik wyrównawczy, termostat i przewody łączące. Termostat jest rodzajem zaworu, który czuwa nad temperaturą pracy silnika. Jego zadaniem jest przełączanie przepływu cieczy chłodzącej z obiegu małego na duży, gdy jej temperatura przekroczy określoną wartość. Termostat to część nienaprawialna, gdy się uszkodzi trzeba go wymienić na nowy. Sprawdzenie poprawności działania termostatu jest stosunkowo proste, wymaga jednak wymontowania go z układu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • gość (gość)

    wystarczy porównać temperature górnego oraz dolnego węża i wszystko jasne

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości