Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Niewykorzystana opłata paliwowa

Data publikacji: Autor: łm

fot. Arkadiusz Ławrywianiec Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Austostrad (GDDiKA) miała zainwestować 202 mln zł uzyskanych z opłaty paliwowej. Pieniądze leżą sobie w banku.

fot. Arkadiusz £awrywianiec Przez cały ubiegły rok trwały kłótnie o pozyskiwania środków na budowę dróg - informuje "Puls Biznesu".

Z winiet wyszły przysłowiowe nici, ale przeszła opłata paliwowa, wynosząca 105 zł od tony benzyny lub gazu. Środki idą do Krajowego Funduszu Drogowego, który posiada rachunek w Banku Gospodarstwa Krajowego BGK). Następnie te pieniądze ma wydawać Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Wszystko wskazuje na to, że dyrekcja zdoła zebrać 1 mld zł planowanych wcześniej wpływów z opłaty – dodaje „Puls Biznesu”.

Według Macieja Tekielskiego, rzecznika banku BGK miesięcznie z tego tytułu wpływa 80-90 mln zł. Na koncie uzbierało się już 298,4 mln zł. Tekielski dodaje, że do tej pory dyrekcja nie wydała ani grosza z tych środków. Tymczasem na projekty drogowe już powinno pójść 202 mln zł z opłaty paliwowej. Czy to oznacza, że mamy tak dużo pieniędzy na drogi, że muszą leżeć bezużytecznie na koncie bankowym? – pyta dziennik.

Zbigniew Kotlarek zastępca generalnego dyrektora w GDDKiA tłumaczy, że dopiero w kwietniu otrzymali dostęp do funduszu. W tej sytuacji zdecydowano się znowelizować plan wydatków. Ma być on gotowy w przyszłym tygodniu.

Prace przygotowawcze pod drogi krajowe i autostrady mają w tym roku pochłonąć 306 mln zł. Duża część ma też trafić na budowę i modernizację autostrady A-4, na odcinkach koło Wrocławia i Katowic.

  

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości