Wszystko
o samochodach

Motosport / Rajdy

Niezwykły rajd

Data publikacji: Autor: Michał Kondrowski

Fot. Michał Kondrowski W połowie października w Puławach rozegrano szczególny rajd. wzieli w nim udział kierowcy niepełnosprawni.

W połowie października w Puławach rozegrano rajd na zasadach podobnych do Konkursowej Jazdy Samochodem, czyli popularnego KJS’a. Była to jednak impreza szczególna. Udział w rajdzie brali kierowcy niepełnosprawni, z których wielu porusza się na wózkach inwalidzkich. Na starcie stanęły 24 załogi z różnych regionów Polski.

 Fot. Micha³ Kondrowski

X Rajd Integracyjny Most zorganizowano w Puławach. Zawodnicy mieli do pokonania łącznie 9 prób, z czego 8 było rozgrywanych dwukrotnie. Trasy były na nawierzchniach asfaltowo-betonowych. Bardzo efektowny okazał się przejazd przez próbę przy elektrowni, gdzie za autami unosiły się tumany kurzu zalegającego na placu. Co ciekawe trasa była wzorowana na torze rallycrossowym w Słomczynie. Odcinki sprawiały spore kłopoty zawodnikom, pomyłki w prawidłowym Fot. Micha³ Kondrowski pokonywaniu trasy zdarzały się dość często. Jednak wszyscy dawali z siebie 100 proc. i jechali do samego końca.

Wielu zawodników ma swoje sposoby na ułatwienie jazdy autem. Dostosowali przeróbki do własnych potrzeb. Dzięki temu widzowie mieli wrażenie, że są na tradycyjnym rajdzie popularnym.

 

W klasyfikacji generalnej faworytem był Eugeniusz Błaszczak. Kierowca Skody Felicii już czterokrotnie zwyciężał w tym rajdzie, ma także spore doświadczenie z wielu KJS’ów w których startuje. Jego pilotem był Mistrz Polski w rallycrossie Maciej Tonderski. Jednak tym razem szybszy okazał się Marek Wiśniewski. VW Golf Marka wyglądał i pracował jak rasowa rajdówka. Fot. Micha³ Kondrowski Troszkę gorzej było w dalszej części rajdu, Golf zaczął przerywać i dymić. Jednak sił w aucie wystarczyło i udało się wygrać zawody. Eugeniusz Błaszczak musiał zadowolić się pierwszym miejscem w swojej klasie i drugim w klasyfikacji generalnej.

 

Poza tradycyjnymi nagrodami zostały przydzielone dodatkowe upominki. Nagrodę za najbardziej widowiskową jazdę otrzymała załoga Piotr i Wojciech Szałajko. Ich akrobatyczne wyczyny, których dokonywali swoim wysłużonym Lancerem, zostały docenione przez organizatora. Jedyna w pełni żeńska załoga Katarzyna Ginalska i Sylwia Kalwajtys otrzymała dwa puchary: za trzecie miejsce w klasyfikacji pań oraz trzecią pozycję w klasie 1.

Fot. Micha³ Kondrowski

Jednak wszystkich startujących można uznać za zwycięzców. Udowodnili że w pozornie ciężko dostępnej dyscyplinie sportu, jaką są rajdy, może wystartować dosłownie każdy. Wystarczy tylko spróbować.

 

Rajd zakończył się na placu Liceum Ogólnokształcącego przy Alei Partyzantów. Na zawodników czekał catering i dodatkowa atrakcja w postaci pokazowej jazdy Toyoty Supry. Zwycięscy rajdu zostali przewiezieni tym „potworem” tak, że długo nie zapomną tego dnia.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości