Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NIK: Strażnikom miejskim należy odebrać fotoradary

Aleksandra Dunajska
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
- Ograniczyć kompetencje straży miejskich i gminnych w zakresie kontroli prędkości. Zadania w tym zakresie powinny być wykonywane wyłącznie przez policję - proponuje NIK.
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Taki wniosek to efekt prowadzonej w tym roku kontroli. Izba stwierdziła, że spośród wystawionych przez wszystkie sprawdzone straże mandatów średnio 85 proc. kwotowo dotyczyło wykroczeń ujawnionych fotoradarem. W Lublinie ten odsetek jest niższy - w ub. roku wyniósł 32 proc. Ale już we Włodawie - ponad 77 proc.

- Może to budzić uzasadnione obawy, że inne zadania ustawowe są realizowane w stopniu niewystarczającym, a straże pełnią głównie rolę fiskalną - zauważa w kontroli NIK.

Sprawa ograniczenia kompetencji straży miejskich jest już w Sejmie. - Dwa miesiące temu złożyliśmy projekt ustawy w tej sprawie - mówi Michał Kabaciński, poseł Twojego Ruchu. Ta propozycja idzie jednak dalej niż wnioskuje NIK. TR chce, by Straż Miejska w ogóle nie mogła karać za wykroczenia drogowe.

- Jej funkcjonariusze powinni dbać o spokój i porządek w mieście, a nie łupić kierowców - podkreśla Kabaciński.

Straż Miejska od bezpieczeństwa i porządku

Straż Miejska w Lublinie w ub. r. wystawiła 16 756 mandatów na kwotę 1,7 mln zł. 32 proc. (kwotowo) stanowiły mandaty z fotoradaru, pozostałe drogowe - 44 proc., a porządkowe - 24 proc. - Jest za mało patroli Straży Miejskiej w dzielnicach - ocenia Marian Ignaciuk, przewodniczący zarządu dzielnicy Bronowice.

- W centrum spotkać ich nietrudno, np. jak zakładają blokady na koła. Ale kiedy u mnie przed blokiem chuligani niszczą roślinność i ławki, to Straży Miejskiej nie widać - skarży się Anna Jawor z Czubów.

Tych zarzutów nie podzielają wszyscy. Np. Paweł Mamiński, przewodniczący zarządu dzielnicy Czechów Północny, podkreśla, że nie dostaje w tej sprawie żadnych skarg. A Straż Miejska broni się, że robi co może. - Obecnie pracuje u nas 111 funkcjonariuszy. Działamy zgodnie z naszymi możliwościami kadrowymi - wyjaśnia Ryszarda Bańka z  biura prasowego Straży Miejskiej w Lublinie. - Jeśli jednak nie mielibyśmy zadań związanych z kontrolą prędkości, na pewno kilku funkcjonariuszy, którzy się dziś nimi zajmują, mogłoby wykonywać inne zadania, np. porządkowe - ocenia.

Lubelski ratusz podkreśla, że perspektywa ewentualnych zmian, odbierających strażnikom możliwość korzystania z fotoradarów, nie budzi sprzeciwu.

- Kontrole prędkości nie stanowią działań priorytetowych. Celem podjętej we wrześniu reorganizacji straży jest właśnie skupienie jej działań na bezpieczeństwie w dzielnicach - mówi Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta miasta.

                                                                                                        Źródło: Kurier Lubelski

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty