Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Warto wiedzieć

Niskie spalanie. Studenci z Polski pobiją rekord?

Data publikacji: Autor: (mm) TVN Turbo/x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Przejechać jak najdalej na litrze paliwa. Studenci z całej Europy budują bolidy i szykują się do bicia rekordów super niskiego spalania podczas Shell Eco-Marathonu. W tegorocznej edycji imprezy, która odbędzie się w Wielkiej Brytanii, wystartują również Polacy.

Bolid studentów z Politechniki Łódzkiej to jeden z siedmiu bolidów, które będą reprezentowały Polskę w Londynie. Wystartuje w kategorii prototypów. Ma silnik od kosiarki spalinowej, a zbudowany jest m.in. z włókna węglowego i do niego należy rekord naszego kraju. Na jednym litrze paliwa pokonał dystans ponad 830 km.

- Kobieta nie jest rzadkością w tego typu bolidzie. Kobiety są lekkie, niskie i idealnie nadają się do tych pojazdów - zaznacza Anna Markiewicz z Politechniki Łódzkiej.

Redakcja poleca:

Peugeot 208 GTI. Mały urwis z pazurem
Likwidacja fotoradarów. W tych miejscach kierowcy przekraczają prędkość

Filtr cząstek stałych. Wycinać czy nie?

Podczas Shell Eco-Marathonu wśród przyszłych inżynierów, szuka się młodych talentów. Oprócz czterech prototypów, polscy studenci zbudowali także trzy pojazdy miejskie. Studenckie pojazdy napędzane są benzyną, olejem napędowym, ciekłym lub sprężonym gazem, albo jak ten w przypadku Politechniki Śląskiej - wodorem. 

Polacy w europejskiej edycji imprezy wezmą udział 11 raz. Będą walczyć wśród prawie 230 studenckich zespołów. Obecny rekord wynosi 3771 km przejechanych na litrze paliwa.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości