Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Niskoprocentowe piwa. Czy można po nich prowadzić auto? (video)

Data publikacji: Autor: (mm) TVN Turbo/x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Popularność zyskały ostatnio niskoprocentowe piwa, które mają nieco ponad 3% alkoholu. Pojawiła się więc plotka, że to piwa dla kierowców.

W tym eksperymencie wzięło udział czworo ochotników w wieku od 28 do 36 lat. Spożywali oni przez półgodziny popularne ostatnio piwa typu light o zawartości alkoholu 3,5%. Sprzedawane są one w butelkach lub puszkach o pojemności 330 ml.

Do pomiaru użyty został alkomat z czujnikiem elektrochemicznym stosowanego przez policję oraz inne służby mundurowe. Pierwsze pomiary wykonano po 15 minutach od zakończenia picia. U jednego z ochotników (wiek 31 lat, waga 73 kg, wzrost 192 cm) po wypiciu jednego piwa 330 ml, alkomat wykazał zerową dawkę alkoholu w wydychanym powietrzu. - To, że alkomat wykazał wartość 0,0 to nie oznacza, że po spożyciu piwa możemy bez problemu jechać samochodem. U innej osoby alkohol może wykazać zdecydowanie wyższe stężenie - wyjaśnia Piotr Polak, toksykolog.

Redakcja poleca:

Kiedy policjant zatrzyma dowód rejestracyjny?
Najpopularniejsze auta ostatniej dekady
Kontrole kierowców bez zatrzymywania pojazdów. Od kiedy?

Wszystko zależy m.in. od wieku, wagi, płci czy posiłku spożywanego przed piciem. Jedna z ochotniczek biorących udział w eksperymencie ma 28 lat, waży 60 kg i mierzy 163 cm. Na pełen żołądek wypiła dwa piwa 330 ml. Po kwadransie od zakończenia picia, w wydychanym powietrzu miała blisko pół promila. Teoretycznie za kierownicę mogłaby wsiąść po upływie 1,5 h. Zupełnie trzeźwa byłaby dopiero po upływie 2,5 h. Kolejny z ochotników, 29-latek, waży 79 kg, mierzy 177 cm, wypił trzy piwa i wydmuchał mniej o 0,4 promila. Czwarty uczestnik eksperymentu wypił aż cztery piwa. 36-latek ma 83 kg i mierzy 183 cm. Pierwszy pomiar wykazał ponad pół promila. Gdyby wsiadł za kółko popełniłby przestępstwo.

Co za to grozi?

W Polsce osoba, która prowadzi samochód w stanie po spożyciu alkoholu, co oznacza 0,2-0,5‰ alkoholu we krwi, popełnia wykroczenie i naraża się na utratę uprawnień do kierowania pojazdem oraz karę grzywny lub aresztu. Oprócz tego, jeśli w takiej sytuacji spowoduje kolizję, będzie musiała samodzielnie pokryć koszty odszkodowania.

Jeszcze poważniejsze konsekwencje czekają kierowcę siadającego za kierownicą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5‰ alkoholu we krwi). Wtedy jego czyn określany jest już jako przestępstwo i grozi za to do dwóch lub jeśli dana osoba była już za to skazana – do pięciu lat więzienia.

Przeciętnie nasz organizm potrzebuje 3 godzin na spalenie 20-30 g czystego alkoholu - etanolu.

50 g wódki to 20g etanolu
100 ml wina to 12g etanolu
0,5 l piwa to 25g etanolu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • gienio (gość)

    nie dla pis..

  • UWAGA SUPER DLA FANÓW MOTO (gość)

    https://www.youtube.com/watch?v=qe4QnXgkqR8&t=3s

  • gruminion (gość)

    Każdy organizm inaczej reaguje lecz warto by mieć alomat osobisty aby być w 99% pewnym że moża już jechać. No i trzeba pamiętać o błędzie pomiarowym. http://www.expertmarket.pl/niepewnosc-pomiaru-alkomatu-blad-pomiaru-urzadzenia,b12.html

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości