Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37181 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

Nissan. Auta będą lżejsze

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Fot. Nissan Nissan postanowił obniżyć masę swoich samochodów osobowych. Będzie realizował to przedsięwzięcie we współpracy z konsorcjum utworzonym przez producentów samochodów oraz instytuty badawcze, w ramach programu „Lightweighting Excellence”

Fot. Nissan Celem programu „Lightweighting Excellence” Nissana jest zbudowanie pionierskiej konstrukcji z prototypowych materiałów, która mogłaby zostać wykorzystana jako płyta podłogowa przyszłych modeli. Współpracując z partnerami z brytyjskiej sieci kooperantów, Nissan wykorzysta materiały i techniki stosowane w sporcie samochodowym oraz przemyśle lotniczym, a nawet kosmicznym.

David Moss, wiceprezes ds. projektowania i rozwoju pojazdów w Europejskim Centrum Technicznym Nissana, powiedział: „Wiadomo, że w przyszłości samochody będą musiały być lżejsze, mocniejsze i jeszcze bardziej oszczędne. Dlatego uruchamiamy nasz program budowy prototypu we współpracy z partnerami z branży oraz instytutami badawczymi z całej Wielkiej Brytanii. Celem programu jest opracowanie nowej technologii produkcji, która zrewolucjonizuje branżę”.

Redakcja poleca: Szukamy drogowych nonsensów. Zgłoś się w plebiscycie i wygraj tablet!

Oprócz projektu „Lightweighting” marka realizuje także program kompleksowej redukcji masy, który zaowocował odchudzeniem Nissana X‑Trail o 90 kilogramów, a nowego modelu Qashqai o 40 kilogramów. Zgodnie z założeniami tego programu inżynierowie Nissana stosują lżejsze materiały, co pozwala znacznie rozbudować wyposażenie pojazdów.

Dzięki rozwiązaniom opracowanym w ramach programu „Lightweighting” Nissan będzie mógł poprawić osiągi samochodów i zmniejszyć zużycie paliwa, a także zapobiec dalszemu wzrostowi masy pojazdów wynikającemu z coraz większej liczby montowanych w nich systemów. Możliwości i opłacalność wykorzystania nowego elementu zostaną przetestowane w powstającym właśnie prototypie.

 Nissan realizuje to przedsięwzięcie w ramach konsorcjum LX, w którego skład wchodzą producenci samochodów oraz instytuty badawcze, w tym Sigmatex i Axillium Research. Konsorcjum stara się zwiększyć możliwości brytyjskich kooperantów w zakresie produkcji podzespołów z materiałów kompozytowych. Program jest finansowany przez Advanced Manufacturing Supply Chain Initiative (inicjatywa na rzecz zaawansowanych łańcuchów dostaw w sektorze produkcyjnym), powołaną przez brytyjski rząd jako pomoc dla istniejących łańcuchów dostaw w Wielkiej Brytanii w osiąganiu światowych standardów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Nissan zdjęcia

Nissan dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Nissan opinie

Oceń swoje auto

Ogłoszenia z gratka.pl

Nissan Cena

Części dla marki Nissan

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

431 zł