Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37181 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Premiery / Samochody osobowe

Nissan. Elektryczny Ariya Concept zapowiada przyszły styl marki

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Nissan Ariya Concept 

Na salonie samochodowym w Tokio Nissan przedstawił koncepcyjny model Ariya – crossover z dwoma silnikami elektrycznymi, zaawansowanymi systemami wspomagającymi kierowcę i wyglądem zupełnie nieprzypominającym dotychczasowe modele tej marki.
 
Fot. Nissan Na salonie samochodowym w Tokio Nissan przedstawił koncepcyjny model Ariya – crossover z dwoma silnikami elektrycznymi, zaawansowanymi systemami wspomagającymi kierowcę i wyglądem zupełnie nieprzypominającym dotychczasowe modele tej marki.

Ariya Concept jest rozwinięciem elementów stylistycznych widocznych już w koncepcyjnym modelu IMx zaprezentowanym na salonie w Tokio w 2017 roku. Są to m.in. zelektryfikowana wersja wlotu powietrza z motywem litery V, wyrazisty pas tylnych świateł, krótkie zwisy oraz wnętrze sprawiające bardziej wrażenie saloniku niż kabiny tradycyjnego samochodu.

Wlot powietrza zwraca uwagę trójwymiarową fakturą, która pełni nie tylko rolę estetyczną, ale także kryje nowoczesna technologię. W tym przypadku jest to czujnik radarowy oraz inne systemy, dzięki którym Ariya może odczytywać drogę i wizualizować rzeczy, których kierowca sam nie jest w stanie zobaczyć.

Z tyłu Ariya Concept również zrywa z tradycyjną stylistyką SUV-ów. Pochylony i mocno zakrzywiony słupek C płynnie przechodzi w muskularny tylny błotnik. Jednoelementowy pas świateł z zaciemnionymi kloszami biegnie przez całą szerokość samochodu.

Z profilu wzrok przyciągają pięcioramienne, 21-calowe aluminiowe obręcze kół ze specjalnie zaprojektowanymi oponami.

Nissan  Ariya Concept. Kabina w harmonijnym stylu

Wnętrze auta podporządkowano idei harmonijności. Przejawia się ona w integracji technologii z codziennym życiem oraz japońskiej precyzji wykonawczej. Po włączeniu zasilania na desce rozdzielczej uaktywniają się dotykowe elementy sterowania, co jest sygnalizowane ich podświetleniem. Gdy samochód nie jest używany są niewidoczne.

Jedyne fizyczne przełączniki to przycisk uruchamiania silnika, pojedyncze pokrętło do obsługi 12,3-calowego monitora oraz panel sterowania klimatyzacją elegancko zintegrowany z wykonaną z drewna dolną częścią deski rozdzielczej. Sama deska rozdzielcza płynnie przechodzi w wykończenie drzwi i inne elementy wnętrza.

Fotele są zbudowane na wyjątkowo wąskich stelażach, co przekłada się na więcej miejsca w kabinie oraz lepszą widoczność. Przednie i tylne fotele rozmieszczono w taki sposób, aby każdy podróżujący miał doskonały widok na otoczenie. Aby zwiększyć komfort pokonywania dalekich tras, tapicerkę oparć i siedzisk wykonano z perforowanej skóry, a w miejscu styku dolnej części pleców i ud z fotelem zastosowano dodatkowe wyściełanie.

Nissan  Ariya Concept. Nowoczesne technologie w służbie kierowcy

Ariya Concept potrafi rozpoznać zbliżającego się użytkownika, sygnalizując to włączeniem oświetlenia powitalnego. Drzwi odblokowują się automatycznie – nie ma potrzeby sięgania po kluczyk. Jeszcze zanim kierowca wsiądzie do środka, samochód dopasowuje się do jego indywidualnych preferencji dotyczących pozycji fotela czy ustawień klimatyzacji. Dane te są pobieranie z profilu kierowcy zapisanego w jego smartfonie. Samochód może zsynchronizować się z terminarzem kierowcy, aby na podstawie znanej godziny wyjazdu przygotować się do drogi poprzez ogrzanie lub schłodzenie wnętrza bez uszczerbku dla zasięgu – gdy pojazd wciąż jeszcze jest podłączony do stacji ładowania.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Co oznaczają kody w dokumencie?

Nissan Ariya Concept jest wyposażony w najnowszą wersję nagradzanego systemu wspomagającego kierowcę ProPILOT 2.0. System ułatwia przemieszczanie się wielopasmową autostradową, aż do następnego zjazdu na tej trasie. Ponadto pomaga odnaleźć wybraną trasę i wspiera kierowcę przy wyprzedzaniu, zmianie pasa ruchu oraz wybieraniu zjazdów na wielopasmowych autostradach.

ProPILOT 2.0 pozwala także na jazdę autonomiczną jednym pasem ruchu. Kiedy samochód zbliża się do rozwidlenia drogi lub kierowca przygotowuje się do wyprzedzania innego pojazdu, system oblicza odpowiedni czas na zjazd w odpowiednim kierunku lub manewr wyprzedzania, wykorzystując informacje z systemu nawigacji i czujników monitorujących otoczenie w promieniu 360 stopni. Kierowca otrzymuje intuicyjne wskazówki akustyczne i wizualne oraz musi położyć obie ręce na kierownicy i potwierdzić rozpoczęcie manewru specjalnym przełącznikiem.

Nissan  Ariya Concept. Elektryczny napęd z dwóch silników

Całkowicie elektryczny układ napędowy natychmiast przekazuje cały moment obrotowy na koła. Układ dwóch silników – po jednym z przodu i z tyłu – pozwala dostarczyć jednakową moc na wszystkie cztery koła. Jak zapewnia producent, osiągi Ariya Concept są co najmniej porównywalne z wieloma samochodami sportowymi klasy premium.

Jak informuje Nissan, choć jest to samochód koncepcyjny, to jego stylizacja oraz niekonwencjonalne rozwiązania wewnątrz i na zewnątrz mogą w niedalekiej przyszłości trafić do produkcji.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Nissan Ariya Concept 

Na salonie samochodowym w Tokio Nissan przedstawił koncepcyjny model Ariya – crossover z dwoma silnikami elektrycznymi, zaawansowanymi systemami wspomagającymi kierowcę i wyglądem zupełnie nieprzypominającym dotychczasowe modele tej marki.
 
Fot. Nissan

Nissan Ariya Concept

Na salonie samochodowym w Tokio Nissan przedstawił koncepcyjny model Ariya – crossover z dwoma silnikami elektrycznymi, zaawansowanymi systemami wspomagającymi kierowcę i wyglądem zupełnie nieprzypominającym dotychczasowe modele tej marki.

Fot. Nissan

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Nissan zdjęcia

Nissan dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Nissan opinie

Oceń swoje auto

Ogłoszenia z gratka.pl

Nissan Cena

Części dla marki Nissan

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

431 zł