Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38944 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

Nissan ZEOD - na podbój Le Mans

Data publikacji: Autor: źródło: mototarget.pl

Nissan ZEOD RC
Fot:  Nissan Nissan ZEOD (Zero Emissions on Demand) to elektryczny samochód wyścigowy, który w przyszłym roku weźmie udział w 24-godzinnym wyścigu długodystansowym w Le Mans

Będzie to jednocześnie pierwszy samochód zdolny do pokonania pełnego okrążenia toru Le Mans z wykorzystaniem wyłącznie Nissan ZEOD RC
Fot:  Nissanenergii elektrycznej. Odpowiednia ilość „prądu” potrzebna do pokonania tego dystansu zostanie zgromadzona w akumulatorze po przejechaniu 11 okrążeń i wykonaniu 55 hamowań. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w kategorii Garage 56, co 12 okrążeń trzeba też będzie zatankować auto.

ZEOD rozpędza się do blisko 300 km/h i zdaniem Nissana jest w stanie wyprzedzić na torze konwencjonalną „wyścigówkę” klasy LMGTE. Podczas wyścigu w Le Mans za sterami nowego modelu zasiądą profesjonalni kierowcy Michael Krumm i Lucas Ordonez.

Nissan ZEOD w nowej odsłonie wyróżnia się odświeżoną stylistyką nadwozia, nowymi wlotami powietrza oraz zmienionymi podzespołami aerodynamicznymi. Pod kątem technologicznym, elektryczny samochód sportowy japońskiej firmy bazuje na elementach opracowanych dla Nissana Leaf Nismo RC, włączając w to układ odzyskiwania energii podczas hamowania.

Kierowca będzie miał możliwość aktywowania trybu w pełni elektrycznego oraz trybu hybrydowego, w którym oprócz silników elektrycznych działa również turbodoładowana jednostka benzynowa 1,6 litra o mocy 300 KM. Napęd jest przenoszony za pośrednictwem pięciobiegowej przekładni z dźwigienkami do zmiany biegów umieszczonymi przy kierownicy.

Nissan ZEOD RC
Fot:  Nissan

Nissan ZEOD RC
Fot: Nissan

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Nissan zdjęcia

Nissan dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Nissan Cena

Części dla marki Nissan

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

431 zł