Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37835 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

Nokian z nowym rekordem prędkości na lodzie

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. Nokian Tyres Fiński producent opon samochodowych, Nokian Tyres, kolejny raz ustanowiła rekord prędkości na lodzie. Autem, które posłużyło do osiągnięcia tego wyniku, było seryjne Audi RS6.

Fot. Nokian TyresNa wstępie należy wyjaśnić, że samochód był seryjny pod względem mechanicznym. Przednia część nadwozia tego sportowego sedana została bowiem wyposażona w specjalne osłony z włókna węglowego, które zmniejszyły opór aerodynamiczny. Dodatkowo, z oczywistych względów, zdjęto elektroniczną blokadę prędkości, zaś w kabinie pasażerskiej pojawiła się klatka bezpieczeństwa.

Próba odbyła się na zamarzniętym, 12-kilometrowym odcinku zatoki Bothnia. Za kierownicą Audi zasiadł Janne Laitinen. Wyposażone w opony Hakkapeliitta ósmej generacji RS6 rozpędziło się do prędkości 335,6 km/h. To o 4 km/h szybciej, niż podczas poprzedniej próby Nokiana, która odbyła się w 2011 roku. Wynik ten pozwolił na wpis do Księgi Rekordów Guinnessa.

Aby było to możliwe, musiały został spełnione następujące warunki: samochód musiał pokonać odcinek w obu kierunkach w czasie jednej godziny, nawierzchnia nie mogła zostać pokryta żadnymi środkami zwiększającymi przyczepność, zaś opony musiały być powszechnie dostępne w kraju, w którym odbywała się próba.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • ehh (gość)

    Widze redaktorek ma problemy z czytaniem anglojezycznych tekstow. What was the vehicle's speed? -336.511 km/h a nie 335.6km/h. The average speed for two runs was 335.713km/h. Skad wiec wartosc 335.6km/h? Skoro audi rozpedzilo sie do 336.511 km/h a srednia predkoscia przejazdu z dwoch kierunkow bylo 335.6km/h?

  • ehh (gość)

    srednia wyszla 335.7, a nie 335.6 jak napisalem.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Audi RS6 zdjęcia

Audi RS6 dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Audi RS6 Cena

Części dla marki Audi

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

680 zł