Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 39058 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

Nowa Lancia będzie produkowana w fabryce Fiata w Tychach? Zakład gotowy do produkcji nowego SUV-a z Włoch

Data publikacji: Autor: Jolanta Pierończyk / Dziennik Zachodni

 Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polskapresse Fabryka Fiata w Tychach od dawna nie dostała do produkcji żadnego flagowego modelu samochodu od czasu przeniesienia produkcji Pandy do Włoch. Sytuacja może się zmienić już za 2 lata. Nieoficjalnie mówi się, że Lancia będzie produkować nowego SUV-a w fabryce FCA w Tychach. Samochód ma podbić europejski rynek. Choć na razie żadnego oficjalnego komunikatu nie ma, to Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności, twierdzi, że to może być prawdopodobne.

Nowa Lancia SUV powstanie w Tychach?

Lancia zamierza ulokować w Tychach produkcję swojego nowego SUV-a? Takie pogłoski się pojawiły i ożywiły nadzieje. Tyska fabryka FCA od dawna czeka na obiecywany nowy model.

- SUV? Oficjalnie nic nie wiadomo. Żadnego komunikatu na ten temat nie było. O takich zamiarach sama dowiedziałam się z doniesień medialnych. Czy to może być prawda? Daj Boże. Bardzo byśmy tego chcieli. Tychy są gotowe na produkcję nie tylko jednego, ale nawet kilku modeli. Pogłoski o nowym SUV-ie mogą być prawdopodobne. Zakład pracuje pełną parą, są nawet nowi pracownicy. Około setki zostało przyjętych poprzez agencje pracy. Rośnie produkcja silników w Powertrain. Zakład szykuje się do uruchomienia trzeciej zmiany. Będą przyjęcia nowych pracowników - mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności.

Zakład pracuje pełną parą, są nawet nowi pracownicy.

Doniesień medialnych o rzekomej produkcji SUV-a w Tychach nie potwierdza biuro prasowe FCA w Warszawie.

- Nie posiadamy żadnych oficjalnych informacji dotyczących zarówno nowego modelu marki Lancia jak i ewentualnej alokacji produkcyjnej. Pojawiające się w mediach informacje na ten temat nie pochodzą z FCA - zastrzega Rafał Grzanecki z biura prasowego FCA.

Tyska fabryka FCA wróciła do pracy w połowie czerwca, po trzymiesięcznej przerwie związanej z pandemią koronawirusa.

W tej chwili produkowane są tam Fiat 500, Abarth i Lancia Ypsilon.

Z powodu trzymiesięcznej przerwy wyniki produkcyjne są o połowę słabsze niż w pierwszym półroczu 2019 r.
W pierwszym półroczu 2020 r. z linii produkcyjnej FCA w Tychach zjechało 67 846 aut, tj o 53,26 proc. (77 308 sztuk) mniej niż w analogicznym okresie roku 2019.

Zobacz także: TOP 10. Najgłupsze zachowania kierowców

W okresie od stycznia do końca czerwca 2020 tyska fabryka FCA wyprodukowała:

  • 51 592 sztuk modeli Fiat i Abarth 500 (mniej o 52,87 proc.)
  • i 15 894 modelu Lancia Ypsilom (mniej o 54,5 proc.)

Tyska fabryka FCA czeka na nowy model. Obiecują go jej od zamknięcia produkcji pandy końcem 2012 roku. To był hit sprzedażowy fabryki FCA w Tychach. Produkcja trwała od 2003 do grudnia 2012 roku. W tym czasie powstało tu 2 mln 168 tys. 491 pand. Włosi byli zadowoleni.

Sam Marchionne chwalił tyską produkcję: „W Polsce panda była wytwarzana dobrze, na najwyższym poziomie, jakiego nigdy nie osiągnął żaden włoski zakład Fiata”.

Nie bez kozery zakład w Tychach jako jedyna fabryka samochodów Fiata w Europie otrzymał srebrny certyfikat World Class Manufacturing za wysoką jakość i wydajność produkcji. W 2009 r. tyski zakład, zatrudniający wówczas około 6 tysięcy osób, wyprodukował ponad 600 tys. samochodów, czyli niemal tyle samo, co cztery fabryki Fiata we Włoszech, zatrudniające 22 tys. osób. Niestety, klamka zapadła. Produkcja nowej pandy została przeniesiona do Włoch. Tychy mocno to przeżyły. Na liście do zwolnienia znalazło się wtedy ok. 1500 osób.

Nowego modelu dla Tychów nie było, a na domiar złego w maju 2016 r. straciły one kolejny samochód - forda ka.

W marcu 2017 zajaśniała nadzieja na nowy model pandy dla Tychów. Zapowiadano ją na 2019 lub 2020 rok i znowu nic z tego nie wyszło.

W tej chwili załoga FCA w Tychach to ponad 2,2 tys. osób, czyli jedna trzecia liczby pracowników z czasów produkcji Pandy.

Źródło: Dziennik Zachodni

 Zobacz także: Tak prezentuje się nowy Jeep Compass

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • anna (gość)

    Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.frircikvip.com.pl

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Lancia zdjęcia

Lancia dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Lancia opinie

Oceń swoje auto

Lancia Cena