Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37261 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

Nowa Mazda 6 z system i-ELOOP

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. Mazda Jedną z najważniejszych tegorocznych premier Mazdy będzie z pewnością prezentacja produkcyjnej wersji sedana klasy średniej - modelu 6. Auto będzie wyposażone w m.in. innowacyjny system odzyskiwania energii i-ELOOP.

Fot. MazdaRozwiązanie to zostało zaprezentowane po raz pierwszy w koncepcyjnym modelu Takeri, w grudniu 2011 roku. System Mazdy działa podczas zwalniania oraz hamowania, wykorzystując energię kinetyczną. Elementem magazynującym energię jest wydajny kondensator, zaś jej odzyskiwaniem zajmuje się nowy alternator o napięciu 12/25V. Zanim prąd zostanie dostarczony do instalacji elektrycznej samochodu, specjalna przetwornica zmienia jego napięcie na 12V.

Nowością jest kondensator energii EDLC, który może być naładowany w ciągu 1 sekundy. Dzięki niemu, producent mógł zrezygnować ze stosowanych dotychczas specjalnych akumulatorów RBS, znacząco redukując w ten sposób wagę całego systemu. Jednak masa nie jest jedyną zaletą układu i-ELOOP.

Zgromadzony przez niego prąd zasila urządzenia pokładowe pojazdu, jak np. elektryczne szyby, radio lub klimatyzacja. Dotychczas, pobór energii odbywał się kosztem mocy silnika. Jak szacują przedstawiciele Mazdy, nowe rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet do 10% paliwa w trybie miejskim.

Poza i-ELOOP, nowa Mazda 6 będzie wyposażona w silniki z systemem SKYACTIV oraz lekkie nadwozie, które również wpłyną na redukcję zużycia paliwa oraz emisji CO2.

Premiera Mazdy 6 odbędzie się w ostatnich miesiącach 2012 roku, zaś produkcja ma się rozpocząć już w 2013.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Mazda 6 zdjęcia

Mazda 6 dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Mazda 6 opinie

Oceń swoje auto

Ogłoszenia z gratka.pl

Mazda 6 Cena

Części dla marki Mazda

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

470 zł