Nowa moda, czy wygoda?
Data publikacji: Autor: Ryszard Polit

Debiutowały w 2002 r. w vanach, teraz są instalowane w najnowszym Peugeocie 1007. Nowa moda, czy wygoda?
Elektrycznie napędzane drzwi przesuwne przywędrowały do nas z USA, gdzie wygoda odgrywa dużą rolę. Takie drzwi można otworzyć bądź zamknąć przyciskiem zamontowanym w pojeździe lub w pilocie zdalnego sterowania. Dzięki temu, można dostać się do wnętrza auta nawet mając zajęte obie ręce. Konstrukcja ta rozwiązuje także problem obsługi dużych i ciężkich drzwi, których ręczne otwarcie lub zamknięcie może być szczególnie uciążliwe.
W USA elektrycznie sterowane drzwi zadebiutowały w 1993 r. Citroën, Fiat, Lancia i Peugeot byli pierwszymi europejskimi producentami, którzy w 2002 r. w swoich vanach wprowadzili do produkcji
elektrycznie wspomagane drzwi przesuwne. Takie rozwiązanie jest stosowane również w Peugeocie 807, Citroenie C8, Fiacie Ulysse i Lancii Phedra.
Otwieraniem lub zamykaniem przesuwanych drzwi zamontowanych na prowadnicach steruje urządzenie elektromechaniczne, wykorzystujące mechanizm linkowy. Mechanizm można uruchomić przyciskiem lub ręcznie, inicjując otwarcie lub zamknięcie drzwi. Urządzenie ma niewielkie gabaryty i można je montować również w małych pojazdach, np. Peugeocie 1007.
Największym dostawcą takich drzwi w USA i w Europie jest amerykańska firma Delphi. Asortyment obejmuje także elektrycznie sterowane pokrywy bagażnika oraz tylne drzwi w vanach. Do 2006 r. Delphi chce dostarczać europejskim odbiorcom ponad 570 tysięcy zespołów rocznie. Być może już wkrótce drzwi w naszych autach będą otwierały się same.