Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Nowa nakejka na szybę. Kogo będzie obowiązywać?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Minister Klimatu i Środowiska Ministerstwo Klimatu i Środowiska pokazało projekt nalepki oznaczającej pojazd uprawiony do wjazdu do strefy czystego transportu. W trakcie konsultacji został zaproponowany nowy wzór, który uwzględnił rok produkcji pojazdu, rodzaj paliwa, nazwę gminy i numer rejestracyjny.

Dzięki wprowadzonym zmianom posiadacze nisko i zeroemisyjnych pojazdów, którzy nie mają specjalnych tablic, będą mogli wjeżdżać do stref w całej Polsce. Łatwiej będzie też posiadaczom aut, które zostaną uznane za dopuszczone do wjazdu w różnych gminach w Polsce - jeśli ich pojazd będzie spełniał wymagania z innej gminy, która wydała naklejkę. Będzie to możliwe do stwierdzenia na podstawie roku produkcji lub rodzaju paliwa. Na projekcie znalazł się symbol znaku oznaczającego strefę czystego transportu, aby była ona bardziej czytelna.

Zobacz także: Ile pali czołg?

Warto zaznaczyć, że pojazdy, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne, są zwolnione od zakazu wjazdu na mocy ustawy.

Nalepkę umieszcza się w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu. Sposób wydawania naklejek określi rada gminy w uchwale, w której ustanowi strefę.

Obecna ustawa o elektromobilności upoważnia gminy do tworzenia stref czystego transportu na swoim terenie. Do tej pory jednak żadna z takich stref nie powstała.

Zobacz także: Kia Sportage V - prezentacja modelu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Kierowca (gość)

  Kolejny sposób dyskryminacji Polaków.

 • Janusz (gość)

  Nowe naklejki a czym one się różnią od niemieckich bo co ośmiokątne

 • Jurek (gość)

  Strefa czystego powietrza na ulicy a na dachu kopciuch ale liczy się opłata

 • Tomasz (gość)

  Już wymyślają ch.j wieco żeby pieniadze zgolić. A gdzie te strefy są. Bezmózgi zaraz znowu jakąś naklejkę wymyślą a ta niebadzie potrzebna.

 • Marcibek (gość)

  Żeby kupić elektryka to ile muszę tą łopatą się narobić najjjesc wypruznic się ...ile razy .ile tego co2 nawydychac przez ile lat ( -zarabiam 3tys złotych i do tego ile tego co2 ma wywalić fabryka samochodu baterii no i ile ile co2 żeby to prądem lądować i po co żeby raz w tygodniu się przejechać .....??? Ja już mam samochód 40letni to co dobry mam teraz zezlomowac .to znów ile tego zatrucia ze złomu będzie

 • STAŚ (gość)

  KTO WYDA TAKA NAKLEJKĘ . PRZED WJAZDEM DO INNEGO MIASTA POWSTANĄ BUDKI DO ICH SPRZEDAŻY. IDIOTYZM. NAKLEJKA POWINNA BYĆ NAKLEJANA PRZY REJESTRACJI POJAZDU

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości