Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Nowa trasa warszawska

Data publikacji: Autor: kp - Gazeta Krakowska

O tydzień wydłużyła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czas składania ofert w przetargu na opracowanie dokumentacji pierwszego etapu wschodniej obwodnicy Krakowa. Propozycje można nadsyłać do 29 marca.

 

Początkowy, 7-kilometrowy odcinek między Bieżanowem a Igołomską ma być wybudowany do końca 2009 r. Cała obwodnica - do końca roku 2012. Otwarcie przetargowych ofert zaplanowano wczoraj. Termin przesunięto, ponieważ wciąż napływają zapytania od zainteresowanych firm.

 

Co mamy?

 

Do tej pory Kraków otoczony został już obwodnicą autostradową od zachodu (wybudowaną w latach 90.) i od południa (zrealizowaną w roku 2003). Tworzą one ciąg od węzła w Modlniczce do ul. Wielickiej. Punktem wyjścia do budowy obejścia wschodniego będzie przedłużenie południowej obwodnicy do Beżanowa, planowane w ramach autostrady Kraków - Tarnów.

- Węzeł Bieżanów powinien być gotowy w roku 2008 - usłyszeliśmy w GDDKiA. - Wtedy właśnie ruszy od niego budowa pierwszego etapu wschodniej obwodnicy.

 

Ominie też Słomniki

 

Nowa arteria, przebiegająca wschodnimi rubieżami Krakowa, będzie wykorzystywać rezerwę w planie zagospodarowania przestrzennego zapisaną jako Trasa Nowohucka. Z Bieżanowa pobiegnie przez osiedla Przewóz i Rybitwy. Potem - przez nowy most na Wiśle do skrzyżowania ulic Igołomskiej i Ptaszyckiego, a następnie rejon ulicy Okulickiego, do Zastowa i wreszcie, już poza granicami Krakowa - terenami gmin Michałowice i Luborzyca - do węzła na krajowej "siódemce" w Widomej i dalej do Szczepanowic.

- W ten sposób okrążamy też Słomniki - podkreśla Zbigniew Rapciak, dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA. Długość całej trasy wyniesie 38,4 km. W granicach Krakowa znajdzie się 15 km.

 

Za ile?

 

Koszty budowy drogi S7 po wschodniej stronie Krakowa, nazywanej ?nową trasą warszawską? oszacowano wstępnie na 1,2 mld złotych, przy czym w tej kwocie znajdują się zarówno koszty samej budowy, jak i koszty przygotowawcze: wykupy gruntów (bez odcinka miejskiego, gdyż za te wykupy płaci prezydent Krakowa), opracowanie dokumentacji i nadzór.

- Całość powinna być gotowa do końca 2012 roku - mówi Magdalena Chacaga z GDDKiA. - Zważywszy na rozmach inwestycji, to okres bardzo krótki.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości