Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Nowa wartość celna

Data publikacji: Autor: (ms)

Od 10 marca podwyższono akcyzę na importowane samochody używane w wieku powyżej 2 lat. Akcyza ta wzrasta wraz z wiekiem samochodu. Np. za auto 5-letnie o poj. silnika do 2.0 l wynosi 39.1%, za auto 8-letnie i powyżej - 65%.

W ubiegłym tygodniu prezes Głównego Urzędu Ceł zmienił dodatkowo zasady naliczania akcyzy i VAT.

 

 

Zmieniono także wysokość opłat za kartę pojazdu. Koszt wydania karty dla samochodu używanego dopuszczonego do ruchu przy pierwszej rejestracji na terytorium Polski wynosi 500 zł, a dla auta nie dopuszczonego do ruchu lub posiadającego dopuszczenie czasowe lub warunkowe (np. przewożonych na lawetach) - 1000 zł.

 

To jeszcze nie wszystko. Zmieniono także zasady ustalania wartości celnej (podstawy naliczeń podatków - akcyzy i VAT-u) używanych samochodów z importu. Jeżeli cena zakupu za granicą jest o 10% niższa od ceny w niemieckich katalogach Schwacke Liste, to  podstawą do nowej wyceny wartości auta na granicy jest  katalog cen używanych aut w Polsce, wydawany przez firmę EUROTAX. Od ceny z katalogu celnik odejmuje 22 proc. VAT, a potem 3.1 proc. akcyzy (auto z silnikiem do 2.0 l) - niezależnie od wieku auta.

 

Wartość celna, czyli podstawa naliczania opłat jest więc dużo wyższa. Od tej wyższej podstawy nalicza się akcyzę i potem od sumy wartości celnej i akcyzy - VAT. W efekcie nastąpił dodatkowo bardzo duży wzrost opłat z tytułu akcyzy i VAT.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości