Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Nowak: Pozwolimy rejestrować samochody z kierownicą po prawej

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Nowak: Pozwolimy rejestrować samochody z kierownicą po prawej Minister transportu zapowiada zniesienie zakazu rejestracji w Polsce samochodów z kierownicą z prawej strony. To próba uniknięcia kary od unijnego trybunału.

Na razie w naszym kraju samochody przystosowane do ruchu lewostronnego – np. z Wielkiej Brytanii czy Irlandii - można zarejestrować tylko, jeśli przeniesie się kierownicę i pedały na lewą stronę oraz zmieni ustawienia reflektorów i lusterka. Jest to po pierwsze kosztowne, po drugie trudne, zwłaszcza jeśli przeróbką tzw. anglika zajmuje się przygodny warsztat.

Do zmiany przepisów wezwała ponad rok temu polskie władze Komisja Europejska. Unijni urzędnicy spotkali się jednak z odmową, dlatego we wrześniu 2011 r. złożyli pozew przeciwko naszemu krajowi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Polsce grożą kary liczone w milionach euro (więcej szczegółów: Polska pod sąd za zakaz rejestracji aut z kierownicą z prawej strony).

Minister transportu Sławomir Nowak najwyraźniej postanowił wyprzedzić sędziów trybunału i zapowiedział, że polskie władze zniosą zakaz rejestracji aut z kierownicą z prawej strony. Nowak napisał o tym w serwisie społecznościowym Twitter.com:
„Rozpoczynamy pracę nad możliwością rejestrowania aut z kierownicą po prawej stronie. Zbyt długo utrzymujemy tę niepotrzebną barierę.”
i Facebook.com (dziękujemy jednemu z Użytkowników regioMoto.pl za link):
„Poleciłem wszczęcie prac, które mają umożliwić rejestrację aut z kierownicą po prawej stronie.”

Konkretnych informacji nt. zmian w przepisach jeszcze nie ma.

O prawo do rejestracji w Polsce samochodów z kierownicą z prawej strony walczy od lat Grzegorz Dorobek z Kielc – więcej szczegółów: To skandal, że nie można rejestrować samochodów z Wielkiej Brytanii.

(DKO)

Nowak: Pozwolimy rejestrować samochody z kierownicą po prawej
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Nowak: Pozwolimy rejestrować samochody z kierownicą po prawej

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości