Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Nowe diesle

Data publikacji: Autor: Ryszard Polit

Fot. Bosch: Wtryskiwacz piezokrystaliczny stosowany w układzie zasilania typu common rail III generacji firmy Bosch jest szybszy od dotychczasowego. Producenci samochodów podają do wiadomości, że ich „diesel” wyposażony jest w układ wtryskowy nowej generacji. Na czym polegają te rewelacje?

Producenci samochodów podają do wiadomości, że ich „diesel” wyposażony jest w układ wtryskowy nowej generacji. Na czym więc polegają te rewelacje?

 

Czołowi producenci aparatury wtryskowej, niemiecki Bosch i amerykański Delphi, konkurując ze sobą wprowadzają na rynek coraz nowocześniejsze rozwiązania. To od nich i wielu mniejszych, często nieznanych firm, wytwórcy samochodów kupują gotowe urządzenia. Fot. Bosch: Wtryskiwacz piezokrystaliczny stosowany w uk³adzie zasilania typu common rail III generacji firmy Bosch jest szybszy od dotychczasowego.

 

Wtryskiwacze piezokrystaliczne w dieslach

 

Najbardziej rozpowszechnionym systemem wtrysku paliwa do silnika wysokoprężnego jest układ common rail. Umożliwia on wtryśnięcie niemal dowolnej dawki paliwa podzielonej na kilka porcji, a realizują to zadanie m.in. wtryskiwacze. W dotychczas stosowanych rozwiązaniach zaworem wtryskowym wtryskiwacza steruje cewka elektromagnesu.

W układzie common rail trzeciej generacji firmy Bosch wprowadzono wtryskiwacze piezokrystaliczne. W rozwiązaniu tym wykorzystano właściwość piezokryształów, które odkształcają się w polu elektrycznym. Ruch piezokryształów przenoszony jest na iglicę zaworu bez zastosowania dodatkowych elementów mechanicznych. Wtryskiwacze piezokrystaliczne reagują w czasie jednej dziesięciotysięcznej sekundy - o połowę szybciej niż wtryskiwacze Fot. Bosch: Nowy pompowtryskiwacz produkcji Boscha ma dwie wspó³osiowe iglice otwierane przez zawór elektromagnetyczny i dwa rzêdy otworów. Dziêki temu mo¿na wtrysn±æ dwie dawki paliwa podczas jednego cyklu pracy. elektromagnetyczne.

Zaletami tego rozwiązania są bardziej precyzyjne dozowanie zadanej ilości paliwa, lepsze rozpylenie paliwa w komorze spalania, skrócenie odstępów między poszczególnymi wtryskami, a także obniżenie emisji szkodliwych substancji o 20%, w porównaniu z obecnie stosowanymi rozwiązaniami z wtryskiwaczami elektromagnetycznymi.

 

Nowe pompowtryskiwacze

 

Drugim systemem wtrysku paliwa w dieslach są pompowtryskiwacze, stosowane w samochodach osobowych przez koncern Volkswagen. Specjalnie dla niego Bosch na początku 2005 r. rozpocznie produkcję unowocześnionych pompowtryskiwaczy. Od obecnie stosowanych różnią się ilością, rozmieszczeniem, średnicą i kształtem otworów wtryskowych umieszczonych w dwóch szeregach. Nowy pompowtryskiwacz ma dwie współosiowe iglice otwierane przez zawór elektromagnetyczny. Pierwszy szereg dostarcza paliwo na początku procesu spalania lub w przypadku niepełnego obciążenia silnika. Próby wykazały łagodniejszy przebieg procesu spalania oraz obniżenie emisji cząstek stałych i tlenków azotu o 25 - 40%.  Po podłączeniu drugiego szeregu otworów wzrasta moc silnika przy zachowanym ciśnieniu wtrysku. Zmiany te mają usunąć efekt tzw. twardego biegu, który wyróżnia się m.in. wzmożoną głośnością. 

 

Zdaniem ekspertów w przyszłości silniki wysokoprężne będą zastępować benzynowe, nawet na rynkach obu Ameryk. Co odważniejsi, już teraz starają się przekonać Amerykanów, że diesel, to fajna rzecz.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości